Piątek, 7 sierpnia 2020

imieniny: Doroty, Kajetana, Donata

RSS

Lenk: kryzys jest czasem dla prezydenta

24.03.2020 14:07 | 2 komentarze | ma.w

- W sytuacji kryzysowej należy pozwolić działać głowie miasta. Rola rady jest wtedy mniej ważna. Nie należy bić piany, ścigać się politycznie. Najważniejsze to ochronić mieszkańców w sytuacji kryzysowej - mówi nam były włodarz Raciborza Mirosław Lenk.

Lenk: kryzys jest czasem dla prezydenta
Mirosław Lenk jest teraz radnym. Po lewej Stanisław Mrugała szef biura zarządzania kryzysowego. Po prawej radna Anna Ronin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecny radny z klubu Razem dla Raciborza przyznaje, że podpisał się pod apelem o sesję nadzwyczajną, który powstał przed tygodniem, ale już wówczas robił to z rezerwą. - Miałem wątpliwość jako były prezydent. W 2010 roku gdy Racibórz bronił się przed powodzią, to na ręce władzy wykonawczej przekazano odpowiedzialność za działania w sytuacji kryzysowej. Miasto przetrwało. W urzędzie nadal są specjaliści z tamtego okresu i należy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia - uważa były prezydent Raciborza. Dlatego teraz nie włącza się w dyskusję nad potrzebą zwołania samej sesji, tylko czeka, co zrobi z tym tematem przewodniczący Leon Fiołka. W urzędzie mówi się o szybkim posiedzeniu za kilka dni, z okrojonym programem, prawdopodobnie w wersji telekonferencji.

Lenk czeka na rozwiązania dla biznesu szykowane przez wiceprezydenta Michała Fitę. Wie, że zwolnienia z opłat i podatków wymagają szczególnych procedur i tu prezydenta ogranicza w swobodzie działania obowiązujące prawo (urząd rozpatruje wnioski przedsiębiorców). Widzi możliwość obniżki czy rezygnacji z poboru czynszów za miejskie lokale użytkowe, ale zauważa, że gros takich obiektów jest w rękach prywatnych i samorząd nie ma na to wpływu.

Mirosław Lenk popiera pomysł Piotra Klimy, aby zrewidować wydatki na sport i kulturę. Czy należy przeznaczyć te pieniądze na walkę z koronawirusem, poprzez przekazanie darowizny na rzecz szpitala? - Nasze pomoc będzie jedynie symboliczna jeśli chodzi o kwotę w stosunku do potrzeb szpitala, ale jej nie wykluczam. To nie jest czas, by żałować róż. Będzie skromniej jeśli chodzi o rozrywkę, ale pojawią się, albo już są pilniejsze potrzeby. Sądzę, że to ze strony dyrekcji raciborskiej lecznicy powinien wyjść w stronę Miasta impuls, czego aktualnie potrzebuje do lepszego leczenia pacjentów, a rada miasta wtedy rozważy czy może udzielić wsparcia na ten cel - podsumowuje Mirosław Lenk.Ludzie:

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz