Sobota, 6 czerwca 2020

imieniny: Dominiki, Norberta, Laurentego

RSS

Rodzic z dzieckiem na macie czyli co robić w czasie narodowej kwarantanny

23.03.2020 12:55 | 1 komentarz | d

To już kolejny tydzień, kiedy zostajemy w domu, dla bezpieczeństwa własnego, ale i innych. Można ten czas wykorzystać na ćwiczenia z dzieckiem na macie. Dla maluszka będzie to świetna zabawa, a dla rodzica okazja do zadbania o swój kręgosłup i mięśnie. O tym, jakie ćwiczenia można wykonywać z małym dzieckiem w domu dla zdrowia maluszka i rodzica opowiada Agata Gruszczyk, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji Puls-Med w Rybniku.

Rodzic z dzieckiem na macie czyli co robić w czasie narodowej kwarantanny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Starajmy się wykorzystać ten czas spędzony w domu na wspólnej aktywności z dzieckiem. Każdy maluch zacznie naśladować ćwiczącą mamę. Możemy wykonywać takie ćwiczenia, które dla dzieci będzie świetną zabawą, a dla mamy dodatkowym obciążeniem. Wystarczy rozłożyć matę, założyć wygodny strój i zachęcić dziecko do wspólnych ćwiczeń. Ważne, nie róbmy tych ćwiczeń wtedy, gdy dziecko zmęczone, czy senne. Niech to będzie czas jego codziennej aktywności – podpowiada fizjoterapeutka z rybnickiego Centrum Rehabilitacji Puls-Med.

Ćwiczenia, które możesz bezpiecznie wykonywać z dzieckiem. Pamiętaj, by przy każdym ćwiczeniu trzymać pewnie dziecko.

1. Półprzysiady

Weź dziecko na ręce i mocno przytul. Zacznij powoli wykonywać półprzysiady. Pamiętaj, aby stopy mieć rozmieszczone na szerokość bioder. Podczas przysiadu kolana nie przekraczają linii palców. Plecy powinny być wyprostowane.

2. Przysiady w szerokim rozkroku

Weź dziecko na ręce i mocno przytul. Pamiętaj, aby stopy mieć skierowane na zewnątrz. Podczas przysiadu kolana nie przekraczają linii palców oraz nie uciekają do środka. Plecy powinny być wyprostowane.

3. Wypychanie bioder w przód w klęku

Uklęknij, trzymaj dziecko tak, by patrzyło w przód tak jak Ty. Spróbuj usiąść na piętach, a następnie przejść do pozycji klęku jak najbardziej napinając brzuch i pośladki.

4. Przyciąganie nóg do siebie

Połóż się na plecach, nogi trzymaj w powietrzu pod kątem 90 stopni. Na podudziach połóż na brzuszku dziecko, tak byś mogła je trzymać w okolicy klatki piersiowej. Przyciągaj kolana do siebie i od siebie.

5. Mosty

Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami położonymi na ziemi. Dziecko postaraj się ułożyć w taki sposób, by było w pozycji półleżącej (plecy oparte o Twoje uda, pośladki dziecka na Twojej miednicy, nóżki szeroko). Staraj się unosić miednicę do góry, bardzo powoli trzymając dziecko.

6. Pompki

Połóż dziecko na plecach. Ułóż swoje dłonie w taki sposób, aby podczas robienia pompki dać dziecku buziaka.

– Nawet jeśli nie wszystko wyjdzie tak, jak należy, nie do końca uda nam się wykonać te ćwiczenia zgodnie z opisem, pamiętajmy, że przede wszystkim to wasz czas, dziecka i rodzica. Bawmy się razem, miejmy frajdę, że spędzamy ten czas z naszą pociechą, bo dzieci tak szybko rosną. Powodzenia – dodaje ekspertka.