Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Radny złożył mandat. Mieszkańców Górek Śląskich czekają wybory

23.03.2020 12:26 | 0 komentarzy | mad

Gminę Nędza czekają wybory uzupełniające do rady gminy, bo jeden z rajców złożył rezygnację. Z mandatu zrzekł się Denis Cyfka (na zdj.) z Górek Śląskich (okręg numer 4).

Radny złożył mandat. Mieszkańców Górek Śląskich czekają wybory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przewodniczący rady Gerard Przybyła, sprawdzając obecność na lutowym posiedzeniu, oświadczył, że na obrady przybyło 14 radnych, co daje 100-procentową obecność. Faktycznie, aby ją uzyskać, na sali narad powinno zasiąść 15 rajców. Przewodniczący Przybyła, uzupełniając wygłoszone stwierdzenie, co do obecności mówił, że jeden z rajców złożył rezygnację, stąd wzięła się 100-procentowa obecność.

Z mandatu zrzekł się Denis Cyfka, radny Górek Śląskich startujący do rady z KW Ślonzoki Razem. W wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskał 88 głosów, co przełożyło się na 44.67% poparcie. Wówczas w tym okręgu o mandat radnego starało się trzech kandydatów, oprócz D. Cyfki, Zdzisław Walkiewicz (otrzymał 26 głosów - 13.20%) oraz radny poprzedniej kadencji Jan Francus (83 - 42.13%).

Z wydanego postanowienia przez komisarza wyborczego w Bielsku-Białej wynika, że radny Cyfka z funkcji zrezygnował pisemnie 4 lutego. Komisarz wyborczy postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia jego mandatu wydał 12 lutego. Na podstawie Kodeksu Wyborczego, w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców, wojewoda zarządza wybory uzupełniające. Stosowne zarządzenie wojewoda Jarosław Wieczorek wydał 6 marca. W dokumencie czytamy, że wybory przeprowadzone zostaną w 17 maja 2020 r.

Górki Śląskie podzielone są na dwa okręgi. Okręg nr 3 obejmuje ulice: Jasną, Ofiar Oświęcimskich, Rudzką oraz Nową a reprezentantem tego obszaru jest radny Henryk Postawka. Z kolei okręg numer 4 obejmuje ulice: Astrów, Basenową, Bogunicką, Brzozową, Leśną, Nad koleją i Za lasem.

Radny Postawka na minionych obradach dziękował Denisowi Cyfce za pracę na rzecz sołectwa, bo jak zauważał, coraz mniej osób chce angażować się w sprawy społeczne. Przewodniczący Gerard Przybyła oceniał, że to dobry krok radnego Cyfki. – To odpowiedzialna decyzja – zauważał przewodniczący Przybyła, podkreślając, że rezygnacja radnego z funkcji wiązała się z nawałem innych obowiązków. – Chwała mu za to. Mógł sobie siedzieć w domu i część diety by mu wpływała, nie chodząc w ogóle np. na te sesje – dodał. Wójt Nędzy Anna Iskała zauważyła z kolei, że podziękowała radnemu, kiedy powiedział jej o rezygnacji. – Było widać, że był to dla niego dylemat – dzieliła się wójt z radnymi. – Bycie radnym to forma pewnego rodzaju pracy społecznej. Każdy musi przede wszystkim myśleć, z czego żyć. Jeżeli praca jest za granicą i nie ma możliwości pogodzenia jednego z drugim, to trzeba z jednego zrezygnować – dodała Anna Iskała.

Denis Cyfka w rozmowie z nami podkreśla, że była to dla niego trudna decyzja. – Po wyborach samorządowych znalazłem pracę w Austrii. Początkowo próbowałem pogodzić pracę w radzie z tą zawodową, ale niestety nie udało się, musiałem zrezygnować z mandatu – powiedział nam były już radny Górek Śląskich. Zaznacza, że podjął taki krok, bo chciał być uczciwy wobec swoich wyborców. – Można byłoby pobierać dietę radnego i nie udzielać się, ale to nie na tym polega – zauważa w rozmowie z nami. D. Cyfka akcentuje, że jego rezygnacja nie oznacza zaprzestanie udzielania się w sprawy społeczne na rzecz sołectwa. Nadal w miarę możliwości chce angażować się m.in. na rzecz miejscowego klubu sportowego.

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Denis Cyfka

Denis Cyfka

Były radny gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza.

Henryk Postawka

Henryk Postawka

Radny gminy Nędza.

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Zdzisław Walkiewicz

Zdzisław Walkiewicz

Radny gminy Nędzy