Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Orlen zmienił zdanie i nie pomoże szpitalowi w Raciborzu

21.03.2020 15:49 | 16 komentarzy | ma.w

- Od teraz będziemy mówili, że ktoś nam pomógł, dopiero kiedy zobaczymy pieniądze na koncie-przyznaje rozczarowany starosta raciborski. Dyrektor lecznicy też jest zaskoczony. - Sądziłem, że tak duża firma nie postąpi w ten sposób. Z Eko-Oknami załatwiliśmy temat w 1 dzień, kwota już wpłynęła do nas - powiedział nam dyrektor Ryszard Rudnik.

Orlen zmienił zdanie i nie pomoże szpitalowi w Raciborzu
Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik i starosta raciborski Grzegorz Swoboda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PKN Orlen miał przekazać lecznicy z Gamowskiej 1,77 mln zł. - Dostałem od fundacji mejla, że jednak nam nie pomogą. Wcześniej wysłałem na ich prośbę nasze zapotrzebowanie - przyznaje Ryszard Rudnik. O pomocy Orlenu informował w środku tygodnia wiceminister Adam Gawęda (przeczytasz o tym tutaj) Gdy ta informacja obiegła lokalne media starosta raciborski nie krył optymizmu. W piątek starostwo udostępniało film z youtube'a informujący o darowiznach państwowych spółek, prosząc media o publikację. - Skontaktowali się z nami w nocy, po godz. 22.00, żeby to wstrzymać. Zapytałem czy to na poważnie - przyznaje Grzegorz Swoboda.

Deklaracji o pomocy było więcej, bo oprócz Orlenu mowa była o JSW i Węglokoksie. Tymczasem pieniądze wpłynęły tylko od Eko-Okien z Kornic. Firma sama kupi szpitalowi nową karetkę za pół miliona złotych, a za kolejne pół - sprzęt medyczny.

- Tak naprawdę nie wiemy dlaczego nie otrzymamy tego wsparcia. Wpierw dzwonią prezesi proszą o podanie numeru rachunku, a później się wycofują. Są informacje, że ktoś inny się tym zajmie, ale teraz widzę, że dopóki nie zobaczymy, że pieniądze są na koncie nie ma co opierać się tylko na zapewnieniach - mówi nam starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

W tym świetle zasadny jest scenariusz, że to Miasto Racibórz mogłoby pomóc miejscowej lecznicy, przeznaczając na walkę z koronawirusem środki zarezerwowane na wydarzenia kulturalne (Dni Raciborza, Intro, FRU, Festiwal Średniowieczny, Memoriał). W piątek 20 marca z takim apelem do radnych wystąpił Piotr Klima z NaM-u. Popierają ten pomysł m.in. Anna Szukalska szefowa klubu radnych Niezależnych Michała Fity i Krystyna Klimaszewska z Łączy nas Racibórz. W piątek prezydent Dariusz Polowy mówił, że lecznica dostanie duże środki z zewnątrz, więc potrzeby szpitala będą zaspokojone. Informacja o wycofaniu się Orlenu zmienia sytuację.Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu