Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Żołnierze i strażacy na granicach. Pracują w 44 punktach kontroli sanitarnej

18.03.2020 10:26 | 0 komentarzy | ska

Ostatniej doby 291 strażaków działało w 44 punktach kontroli sanitarnej na granicach kraju - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. W działania zaangażowanych jest też 2,1 tys. żołnierzy. 

Żołnierze i strażacy na granicach. Pracują w 44 punktach kontroli sanitarnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Żołnierze i strażacy na granicach. Pracują w 44 punktach kontroli sanitarnej

Jak przekazał rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, ostatniej doby w 44 punktach kontroli sanitarnej na granicach kraju pracowało 291 strażaków. Dodał, że strażacy w ciągu ostatniej doby ustawili także 116 polowych izb przyjęć na bazie namiotów PSP, w których pracowało 398 strażaków.

"Poza tym strażacy w całym kraju prowadzą, jak zawsze, typowe dla swojej służby działania. Ostatniej doby gasili 993 pożary, a do miejscowych zagrożeń wyjeżdżali 639 razy" - poinformował.

W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ośmiu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Nowe przypadki dotyczą czterech osób z województwa warmińsko-mazurskiego, dwóch z woj. śląskiego i po jednej osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego. 

Ponad 2,1 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem będzie dziś zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierają służby MSWiA w ochronie granic, pomagają osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali" – napisał Błaszczak na Twitterze.

Ponadto poinformował, że "od dziś żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej wspierają działania Straży Granicznej na obszarze województw śląskiego i małopolskiego".

Jak podało MON, we wtorek w pomoc m. in. służbom podległym MSWiA było zaangażowanych 2391 żołnierzy Wojska Polskiego z 490 jednostkami sprzętu. Żołnierze wojsk operacyjnych i członkowie WOT wspierają służby na przejściach granicznych, dostarczają żywność i leki osobom starszym i objętym kwarantanną.

W działaniach przeciwepidemicznych resort obrony współpracuje z innymi służbami i Ministerstwem Zdrowia. Wojsko utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii jest w stanie wykonać dziennie 350 testów na obecność koronawirusa.

We wszystkich województwach działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które w razie potrzeby mogą udzielić wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów, 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych, mobilne zespoły medyczne. Przygotowany przez wojsko kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu umożliwia odbywanie kwarantanny przez 100 osób. Siły zbrojne są gotowe wydzielić samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej.

W działania prewencyjne włączyły się WOT, które w 14 portach lotniczych pomagają przy pomiarze temperatury oraz gromadzeniu i segregacji kart lokalizacyjnych pasażerów przylatujących do Polski. Żołnierze WOT pozostają też w kontakcie z weteranami, gotowi udzielić im pomocy, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia osób starszych. Od niedzieli 1000 żołnierzy WOT wspiera Straż Graniczną na 67 przejściach granicznych. W działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa są gotowe włączyć się uczelnie wojskowe, podchorążowie w razie potrzeby wesprą administrację i samorządy.