Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Miasto dogadało się z SRK. Wrzosy I nie na sprzedaż

18.03.2020 07:00 | 0 komentarzy | ska

Sprawa sprzedaży hałdy Wrzosy I znalazła swój szczęśliwy finał. We wtorek 3 marca urzędnicy spotkali się z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Spotkanie przyniosło kilka pozytywnych decyzji, w tym wycofanie ze sprzedaży zwałowiska Wrzosy I.

Miasto dogadało się z SRK. Wrzosy I nie na sprzedaż
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PSZÓW Spotkanie w Urzędzie Miasta Pszów można nazwać rozmowami trójstronnymi, bo oprócz włodarzy i przedstawicieli SRK zaproszono na nie senator Ewę Gawędę. W toku dyskusji władze miasta i SRK przedstawili swoje stanowiska na temat możliwości dalszej współpracy. Dyskutowano o sposobach zagospodarowania terenów będących w posiadaniu spółki na terenie Pszowa. – SRK przedstawiła obowiązujący w spółce sposób postępowania z terenami przeznaczonymi do sprzedaży. Wyjaśniono również nieporozumienia, które pojawiły się w ostatnim czasie na temat zwałowiska Wrzosy I. Przedstawiciele SRK zadeklarowali, że zwałowiska Wrzosy I i Wrzosy III nie będą przeznaczone na sprzedaż. Dalsze decyzje dotyczące tego zwałowiska podejmowane będą przez SRK przy pełnej współpracy z Miastem Pszów – informują w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. To spory przełom, po zaskoczeniu jakim było dla mieszkańców i władz miasta ogłoszenie o sprzedaży hałdy. W przesłanym do naszej redakcji stanowisku, SRK wyjaśniała, że kontaktowała się w tym roku w tej sprawie z burmistrzem Pszowa. Należy jednak dodać, że pismo zostało przesłane już po uchwaleniu przez radnych apelu o zaniechanie sprzedaży hałdy.

Podczas ostatniego spotkania strony ustaliły również przekazanie na rzecz miasta działek na budowę przepompowni przy ul. Drzymały (obecnie przepompownia funkcjonuje na działkach SRK na mocy wcześniejszego porozumienia) oraz terenu byłej strzelnicy przy ul. Kusocińskiego. Przedstawiciele miasta i SRK zadeklarowali dalszą ścisłą współpracę z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności.

– Rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń zawsze są trudne, ale na dzisiaj wraz z burmistrzem Czesławem Krzystałą możemy czuć małą satysfakcję z efektów tych rozmów. Mamy nadzieję, że teraz dialog z SRK będzie cechował się dalszą ścisłą współpracą. Najważniejszą dla mieszkańców miasta informacją jest to, że osiągnięto porozumienie w sprawie hałd kopalnianych Wrzosy I i III. Spółka zadeklarowała, że nie będą podejmowane żadne próby sprzedaży tych terenów, a ich dalsze zagospodarowanie będzie prowadzone w pełnej współpracy z miastem i poszanowaniem interesów mieszkańców. Uważamy, że ta zmiana nastawienia spółki to nasz ogromny sukces. Można powiedzieć, że nareszcie mieszkańcy naszego miasta, jak i samo miasto w tych przyszłościowych planach SRK zaczynają być traktowani podmiotowo – podkreśla Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa.

Podsumowując, dwie hałdy: Wrzosy I i Wrzosy III nie są już na sprzedaż. Na hałdzie Wrzosy I obszar zapożarowania ma zostać osłonięty warstwą, która odetnie dopływ powietrza. Teren prawdopodobnie zostanie zrekultywowany. Decyzje w tej sprawie będą podejmowane w najbliższych latach.

Szymon Kamczyk