Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Jakie korki na przejściach granicznych w Gorzyczkach i Chałupkach?

16.03.2020 08:27 | 7 komentarzy | art

15 marca granicę zamknęła Polska, dzień później Czechy. Jedyne przejścia graniczne, w których w ograniczonym zakresie można przekraczać granicę w naszym regionie, znajdują się na autostradzie A1 (punkt kontroli Gorzyczki) oraz w Chałupkach na DK 78. Jak wygląda sytuacja na przejściach granicznych?

Jakie korki na przejściach granicznych w Gorzyczkach i Chałupkach?
Kolejka pojazdów na A1, oczekujących na kontrolę w punkcie kontroli Gorzyczki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sytuację na przejściach monitoruje m.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która administruje zarówno autostradą A1, jak i DK 78. Na przejściach granicznych wyznaczonych na autostradzie A1, większa kolejka pojazdów oczekuje na wjazd do Polski. - To około 3-kilometrowy zator. Z kolei kolejka pojazdów czekających na wjazd do Czech wynosi około 500 metrów - mówi Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA. A jak wygląda sytuacja w Chałupkach? - Po obu stronach kolejka oczekujących pojazdów wynosi około 500 metrów - mówi Prusak. 

Zapytaliśmy również o możliwość utworzenia dodatkowego pasa kontroli na A1 dedykowanego kierowcom samochodów osobowych, tak by nie musieli stać w jednej kolejce z tirami. Byłoby to istotne skrócenie czasu oczekiwania w kolejce dla osób wracających codziennie z pracy w Czechach. Jak usłyszeliśmy, nie jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa. - Gdybyśmy nie zawęzili dostatecznie miejsca kontroli, a pozostawilibyśmy dodatkowy pas, to obawiam się, że przy naszej kulturze jazdy, prędzej czy później doszłoby tam do tragedii - mówi Marek Prusak.