Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

UWAGA kierowcy: węzeł Gorzyce na autostradzie A1 częściowo zamknięty

14.03.2020 20:46 | 8 komentarzy | art

Pojazdy poruszające się autostradą A1 z Czech nie mają możliwości zjazdu do Polski na węźle Gorzyce w Łaziskach Rybnickich. Zjazd został zagrodzony. Jednocześnie bez problemu mogą zjechać z autostrady na tym węźle pojazdy poruszające się od strony Katowic. 

UWAGA kierowcy: węzeł Gorzyce na autostradzie A1 częściowo zamknięty
Zjazd z A1 na węźle Gorzyce dla pojazdów jadących z Czech został zamknięty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że od poniedziałku na autostradzie A1, na wysokości Krostoszowic (planowany punkt poboru opłat) działa punkt kontroli sanitarnej Gorzyczki. Są tam poddawani kontroli sanitarnej pasażerowie autobusów i większych busów. Od jutra - zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z 13 marca tego roku - będzie to zarazem jedyne czynne przejście graniczne osobowo-towarowe z Czechami na terenie powiatu wodzisławskiego.

Na przejściu tym, jak i na pozostałych czynnych przejściach - zgodnie z wytycznymi MSWiA - kontroli sanitarnej poddawani mają być wszyscy przekraczający granicę. Dlatego też węzeł Gorzyce został zamknięty dla pojazdów poruszających się od strony Czech, by nie było możliwości wjazdu do Polski, bez poddania się kontroli granicznej. Przy czym przywrócenie kontroli granicznej ma nastąpić 15 marca, natomiast zjazd z węzła Gorzyczki został zagrodzony przed tą datą. Nieoficjalnie wiadomo, że stało się tak dlatego, bo część autobusów i busów wjeżdżających do Polski przez południową granicę kraju, zjeżdżała z autostrady przed punktem kontroli sanitarnej. 

Zarazem - wbrew pojawiającym się informacjom - na węźle Gorzyce, na ten moment bez problemu mogą zjechać pojazdy jadące z głębi Polski, od strony Katowic.  

Na węźle tym można wjechać również na autostradę zmierzając w kierunku Katowic jak i czeskiej granicy. Przy czym przypomnijmy, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia Rząd Republiki Czeskiej ze skutkiem od godz. 00:01 dnia 16 marca 2020 roku zdecydował o zakazie wstępu na terytorium Republiki Czeskiej dla wszystkich obcokrajowców (w tym z państw UE), z wyjątkiem obcokrajowców, którzy na terytorium Republiki Czeskiej mają pobyt trwały oraz czasowy na 90 dni.