Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Kościół wobec zagrożenia koronawirusem. Sprawdziliśmy, jakie zalecenia obowiązują w diecezjach gliwickiej, katowickiej i opolskiej

14.03.2020 14:47 | 5 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 15:33

TEKST AKTUALIZOWANY

Kościół katolicki w Polsce wobec zagrożenia epidemicznego. Niektórzy hierarchowie odwołują msze i nabożeństwa, inni zobowiązują proboszczów do liczenia wiernych. Sprawdziliśmy, jak jest w naszym regionie.

Kościół wobec zagrożenia koronawirusem. Sprawdziliśmy, jakie zalecenia obowiązują w diecezjach gliwickiej, katowickiej i opolskiej
W tym roku na ulicach naszych miast nie zostanie odprawiona Droga Krzyżowa (arch. Nowiny.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Diecezja Gliwicka bez mszy i nabożeństw

Biskup Gliwicki Jan Kopiec odwołał planowe msze święte we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji. Kapłani będą odprawiać msze, ale bez udziału wiernych. W związku z powyższym wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji Gliwickiej udzielono dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej eucharystii.

- Nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii - czytamy w dekrecie biskupa gliwickiego.

Biskup gliwicki odwołał również nabożeństwa, w tym Gorzkich żali oraz Drogi Krzyżowej.

Kościoły pozostaną otwarte, przy czym proboszczowie muszą pilnować, aby na modlitwie nie zgromadziło się jednorazowo więcej niż 50 osób.

Szczegóły TUTAJ.

Do Diecezji Gliwickiej należy m.in. dekanat w Kuźni Raciborskiej (parafie w Babicach, Bargłówce, Dziergowicach, Górkach Śląskich, Kuźni Raciborskiej, Nędzy, Rudach, Stanicy, Turzu i Zawadzie Książęcej.

Diecezja Opolska - maksymalnie 50 wiernych na mszy

Biskup opolski Andrzej Czaja udzielił wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa w eucharystii. - Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. w niedzielę nie jest grzechem - wyjaśnia biskup.

Kościoły w Diecezji Opolskiej pozostaną otwarte. - Proszę jednak Księży Proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób - czytamy w komunikacie kurii opolskiej. Biskup A. Czaja zaleca, aby w pierwszej kolejności we mszy mogli uczestniczyć wierni związani z intencją danej eucharystii.

Ponadto bp Andrzej Czaja zwraca się do wszystkich wiernych z prośbą, aby każdego dnia odmawiali "Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc".

Szczegóły TUTAJ.

Do Diecezji Opolskiej należą m.in. dekanaty w Łanach (tam m.in. parafie w Modzurowie oraz Sławikowie), Pietrowicach Wielkich (parafie w Borucinie, Cyprzanowie, Gamowie, Krowiarkach, Krzanowicach, Krzanowicach, Makowie, Pawłowie, Pietrowicach Wlk., Samborowicach oraz Wojnowicach) oraz Raciborzu (parafie w Łubowicach, Raciborzu - bez Brzezia - i Rudniku).

Co z Archidiecezją Katowicką?

Znaczna część naszego regionu leży w granicach Archidiecezji Katowickiej (m.in. parafie na terenie powiatów rybnickiego i wodzisławskiego, a także Jastrzębia-Zdroju, Rybnika, Żor, gminy Kornowac w powiecie raciborskim oraz Brzezia (dzielnica Raciborza)).

Ostatni komunikat opublikowany na stronie internetowej Archidiecezji Katowickiej jest datowany na 12 marca, a więc przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Dlatego też skontaktowaliśmy się w tej sprawie z biurem prasowym metropolii katowickiej.

- Na terenie Archidiecezji Katowickiej należy ograniczyć uczestnictwo we mszy świętej wyłącznie do wiernych związanych z intencją mszy świętej - poinformował nas ks. dr Tomasz Wojtal. Zapytaliśmy, w jaki sposób powyższe zarządzenie będzie egzekwowane, tzn. kto będzie sprawdzał, czy zgromadzeni w kościele wierni są związani z intencją danej mszy? - Liczymy na rozsądek i właściwą postawę naszych wiernych. Sprawdzianem będzie jutrzejszy dzień - odpowiedział nam ks. dr T. Wojtal.

Rzecznik prasowy metropolity katowickiego przypomniał, że wiernym pozostającym na terenie Archidiecezji Katolickiej udzielono dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej eucharystii. - Jako kościół zachęcamy do korzystania z tej dyspensy - podkreślił ks. dr T. Wojtal.

W przypadku mszy świętych pogrzebowych uczestniczyć w nich będzie mogła wyłącznie najbliższa rodzina.

Ponadto na terenie Archidiecezji Katowickiej zawieszono posługę służby liturgicznej.

Szczegóły TUTAJ.Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.