Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Sowite nagrody miejskich urzędników. Najwięcej dostała... Izabela Kalinowska

12.03.2020 14:16 | 37 komentarzy | juk

Wracamy do sprawy premii przyznanych urzędnikom wodzisławskiego magistratu. Okazuje się, że najwięcej dostał najbliższy współpracownik prezydenta Mieczysława Kiecy. Wiemy, za jakie zasługi został wynagrodzony dodatkowym zastrzykiem pieniędzy w kwocie łącznej wynoszącej ponad 30 tys. zł.

Sowite nagrody miejskich urzędników. Najwięcej dostała... Izabela Kalinowska
Izabela Kalinowska otrzymała w zeszłym roku premię wynoszącą łącznie ponad 30 tys. zł.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca wynagrodził w zeszłym roku swoich podwładnych. Łączna pula nagród opiewała na kwotę ponad 131 tys. zł. Najwięcej, bo aż 72,5 tys. zł zgarnęło kierownictwo urzędu. Mowa tu o zastępcy prezydenta, sekretarzu i skarbniku. Jeden z wymienionych urzędników otrzymał jednorazowo gratyfikacje wynoszące 15 i 16 tys. zł. Który? Urząd początkowo nie chciał udostępnić tych informacji, powołując się na prawo do ochrony prywatności.

Tematem zainteresowaliśmy Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Tamtejszy radca prawny Aleksander Oliwa stawia sprawę jasno. - Wydaje się bezsporne, iż udostępnieniu jako informacja publiczna, winny podlegać kwoty wynagrodzeń i nagród należne zastępcy prezydenta, sekretarza i skarbnika gminy - mówi. - Tak też orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 22 września 2016 r. - dodaje.

W związku z otrzymanym stanowiskiem Bona Fides ponowiliśmy pytanie o podanie przez wodzisławski magistrat informacji, którzy pracownicy piastujący samodzielne stanowiska otrzymali jednorazowo nagrody w 2019 r. w wysokości 15 i 16 tys. zł. Tym razem odpowiedź otrzymaliśmy. - Obie nagrody otrzymała zastępca prezydenta pani Izabela Kalinowska - przekazuje Mateusz Jamioła, inspektor w wydziale dialogu, promocji i kultury urzędu miasta w Wodzisławiu Śl. Za co dodatkowe pieniądze zostały jej przyznane? Jak wyjaśnia Jamioła przede wszystkim za realizację nowych obowiązków w związku z likwidacją stanowiska pierwszego zastępcy prezydenta oraz nieobsadzeniem stanowiska drugiego zastępcy prezydenta. Przypomnijmy, że pełniący funkcję zastępcy prezydenta Dariusz Szymczak na początku 2019 r. został odwołany. Jedynym zastępcą była wówczas Kalinowska, aż do powołania pod koniec ubiegłego roku drugiego zastępcy, jakim został Wojciech Krzyżek. - W tym czasie pani Kalinowska pracowała przez siedem dni w tygodniu, również po godzinach pracy, reprezentując urząd w różnych wydarzeniach i eventach - dodaje Jamioła.


Mieczysław Kieca, powołując w 2018 r. Izabelę Kalinowską na swojego zastępcę, podjął kontrowersyjną decyzję. Przypomnijmy, że udowodniono jej podrobienie podpisu. Informowaliśmy o tym w sierpniu 2016 r. Sprawa Kalinowskiej toczyła się przed Sądem Rejonowym w Gliwicach. Kalinowska była podejrzana o przedłożenie w 2013 r. w sądzie wniosku o zmianę danych w KRS Stowarzyszenia Nasz Wodzisław, z podrobionym przez siebie podpisem byłej już prezes tego stowarzyszenia, Marleny Toman. Sąd potwierdził jej winę, ale zarazem warunkowo umorzył postępowanie karne na okres jednego roku próby. - Nie jest to wyrok skazujący i sąd nie uznaje oskarżonego winnym popełnionego przestępstwa. Oskarżony nie jest w takiej sytuacji osobą karaną. Niezależnie jednak od tego warunkowe umorzenie postępowania możliwe jest tylko wtedy, gdy wątpliwości nie budzi ani sprawstwo, ani wina oskarżonego - tłumaczył wówczas sędzia Piotr Mika, wiceprezes Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Ludzie:

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.