środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków, a także uczelni, kin i teatrów w całej Polsce. Jest decyzja rządu w tej sprawie

11.03.2020 10:45 | 5 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:59

TEKST AKTUALIZOWANY

Rankiem 11 marca odbyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Najważniejsza decyzja, którą podjęto podczas posiedzenia tego gremium, dotyczyła zamknięcia szkół, przedszkoli oraz żłobków w całej Polsce.

Zamknięcie szkół, przedszkoli, żłobków, a także uczelni, kin i teatrów w całej Polsce. Jest decyzja rządu w tej sprawie
Fot. KPRM
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamknięcie szkół w całej Polsce

- Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich. Takimi placówkami są również placówki oświatowe, dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych od poniedziałku, ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że od czwartku do piątku przedszkola i szkoły podstawowe będą otwarte dla tych dzieci, których rodzice nie zdążą zorganizować opieki dla swoich pociech. W poniedziałek 16 marca szkoły i przedszkola zostaną zamknięte na okres dwóch tygodni - do 25 marca.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że czasu zamknięcia szkół nie należy traktować jako wakacji, gdyż właśnie ten błąd popełniono we Włoszech, gdzie szkoły zamknięto, ale uczniowie nadal spotykali się ze sobą. - To jest czas kwarantanny właściwie naszego społeczeństwa. To jest czas, który powinniśmy spędzić w domu, nie zakazić siebie i nie zakażać innych - podkreślił.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że decyzja o zamknięciu szkół póki co nie wpływa na organizację roku szkolnego, tj. terminów przeprowadzenia egzaminów. - Wykorzystajcie ten czas na pogłębienie waszej wiedzy w tych godzinach wiedzy, które was interesują. Wasi wychowawcy i nauczyciele na pewno wam w tym pomogą - zaapelował do uczniów D. Piontkowski, proponując zadanie uczniom powtórek dotychczas przerobionego materiału.

Przypomnijmy, dotychczas odwoływano zajęcia w tych szkołach, których pracownicy lub uczniowie mogli mieć kontakt z osobami zarożonymi koronawirusem. Tak było m.in. w Rybniku, gdzie zawieszono zajęcia w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej, Zespole Szkół nr 3 przy ul. Orzepowickiej, a także Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14.

Żłobki, uczelnie wyższe, kina, teatry

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa powiedziała, że podjęto również decyzję o zamkinęciu żłobków i klubów dla najmłodszych dzieci. Rodzice dzieci mogą starać się o zasiłek opiekuńczy, który został wprowadzony specustawą.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin poinformował, że do 25 marca zostają zawieszone zajęcia na uczelniach wyższych. Tam gdzie to możliwe, powinno prowadzić się zajęć e-learningowe.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował, że ograniczeniu ulega również działalność instytucji kultury, m.in. muzeów, kin, teatrów.

Odwołanie imprez masowych

10 marca zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich zaplanowanych imprez masowych.

Instytucje kultury i uczelnie ograniczają działalność

W ślad za tą decyzją na ograniczenie działalności zdecydowało się wiele instytucji kultury, również w naszym regionie. Raciborskie Centrum Kultury przełożyło występ kabaretu oraz dwa spektakle (więcej informacji TUTAJ), zamknięto również miejscowe Kino Bałtyk (szczegóły TUTAJ). DPS Złota Jesień wstrzymał odwiedziny pensjonariuszy (więcej informacji TUTAJ). Wieczorem 10 marca rektor PWSZ w Raciborzu podjęła decyzję o odwołaniu zajęć na uczelni (szczegóły: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu odwołuje zajęcia). 11 marca czytelnię zamknęła raciborska biblioteka (szczegóły: Racibórz: biblioteka odwołuje imprezy i zamyka czytelnię).Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów