Czwartek, 22 kwietnia 2021

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Kultura

17. Rybnicki Festiwal Fotografii w ostatni weekend marca [PROGRAM]

05.03.2020 15:51 | 0 komentarzy | (q)

Wielkie święto fotografii w Rybniku. 27-29 marca w budynku Fundacji PGE Energia Ciepła odbędzie się 17 edycja Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Jego osią są spotkania autorskie, podczas których zgromadzona publiczność ma okazję poznać przekrój twórczości najwybitniejszych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii: portret, dokument, reportaż, krajobraz, modę, akt, kreację, reklamę. Wstęp na Festiwal jest bezpłatny i każdy jego uczestnik może otrzymać bezpłatny katalog festiwalowy, w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów w danej edycji. Cały 3-dniowy program (spotkania z autorami, wystawy, warsztaty, Galeria Otwarta) odbywa się w budynku Fundacji PGE Energia Ciepła i każdy może w nim uczestniczyć.

17. Rybnicki Festiwal Fotografii w ostatni weekend marca [PROGRAM]
Daniel Raczyński PORTRETY CAMERIMAGE
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

piątek 27.03.2020 | godz. 18:30 – oficjalne otwarcie + prezentacja wystaw

godz. 19:15 – spotkanie autorskie

VLADIMÍR BIRGUS

fotograf, kurator, historyk fotografii, profesor i dyrektor Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Jego prace były prezentowane na 65 wystawach i należą do wielu kolekcji (np. Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, Morawska Galeria w Brnie, Ołomunieckie Muzeum Sztuki, Słowacka Galeria Narodowa w Bratysławie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Musée Réatt w Arles, Muzeum San Francisco, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Houston, Muzeum Metropolitarne w Tokio, Muzeum Sztuki w Jokohamie). Prof. Birgus jest autorem i współautorem wielu książek, w tym Tschechoslowakische Fotografie der Gegenwart (Kolonia i Heidelberg 1990), Czech Photographic Avant-Garde 1918-1948 (Praga i Stuttgart 1999, Cambridge i Londyn 2002), František Drtikol (Praga 2000), Jaroslav Rössler – Czech Avant-Garde Photographer (Cambridge and London 2003), Czech 20th Century Photography (Praga 2010), Dita Pepe (Praga 2012), „Na pierwszy rzut oka. Wybór czeskiej fotografii XX i XXI wieku” (Ołomuniec 2016). Był kuratorem i współkuratorem wielu wystaw w wielu muzeach i galeriach, takich jak Modern Beauty: Czech Photographic Avant-Garde 1918-1948 (Barcelona, Paryż, Lozanna, Praga i Monachium 1998-1999), Czech 20th Century Photography (Praga 2005, Bonn 2009), Świat intymny Josefa Sudka (Paryż i Ottawa, 2016-2017), awangardowy fotograf Jaromír Funke (Praga i Paryż, 2017) i Made in Opava (Katowice, 2019).

www.birgus.com


sobota 28.03.2020 | godz. 12:00-15:00 – warsztat z portretu [obowiązują zapisy]

SZYMON SZCZEŚNIAK

Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie. Przez kilka lat wykładał w Akademii Fotografii. Specjalizuje się w fotografii portretowej i reklamowej. Współpracuje z takimi pismami jak „Zwierciadło”, „Gala”, „Twój Styl”, „Przekrój”, „Pani”, „Viva”, „Playboy”. Miał wystawy m.in. w Port Autonome Gallery w Paryżu, a także warszawskich galeriach: OBOK ZPAF, Yours Gallery, MELON, Leica Gallery. Od 2016 jest ambasadorem Fujifilm.

http://www.szymonszczesniak.com/


godz. 16:00 – wykład

Fotografia migracyjna, czyli o pożytkach spotkania nauki i sztuki

ANNA FIŃ

socjolożka, adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Specjalizuje się w socjologii migracji, socjologii miasta oraz badaniach sektora kultury i sztuki. Autorka kilkudziesięciu prac z zakresu socjologii migracji i kultury. Doświadczenie naukowe i badawcze zdobywała w ośrodkach krajowych i zagranicznych (m.in. Columbia University, University of Minnesota, Würzburg University). Realizując badania współpracowała min. z takimi instytucjami jak: Międzynarodowe Centrum Kultury, IFiS PAN, Małopolski Instytut Kultury, Politechnika Krakowska, Krakowskie Biuro Festiwalowe. W pracy naukowej zajmuje się głównie problematyką współczesnej emigracji z Polski i Europy do USA, polskimi skupiskami w Nowym Jorku, relacjami pomiędzy grupami imigranckimi oraz procesami tworzenia się i przekształcenia imigranckich dzielnic. Ostatnio zaangażowana w międzynarodowy projekt fotograficzny „Immigrantopolis”, pomyślany jako wspólne przedsięwzięcie przedstawicieli świata nauki i sztuki, poświęcony obecności imigrantów w przestrzeniach miejskich.

Fotografia migracyjna, czyli o pożytkach spotkania nauki i sztuki

Fotografia migracyjna na stałe wpisała się w kanon fotografii społecznej, dokumentalnej i artystycznej. Wizualne przedstawienia migrantów i grup migracyjnych są nie tylko dokumentem zjawiska, ale mają na celu poruszyć opinię publiczną, zmusić do moralnej refleksji. Zwracają one uwagę na różne typy imigrantów, różne aspekty obecności i aktywności członków imigranckich grup, a także rożne sposoby przekształcania i użytkowania przez nich nowej przestrzeni i tym samym wprowadzają odbiorcę w znacznie szerszą problematykę społeczną. W trakcie wystąpienia poruszona zostanie problematyka korzeni tego typu fotografii tematycznej, jej rozwój, analiza głównych wątków tematycznych; a głównym celem będzie podjęcie dyskusji nad relacją pomiędzy sztuką a nauką; ukazanie sposobów wykorzystania strategii interpretacyjnych inspirowanych wiedzą naukową (socjologiczną) i próba odpowiedzi na pytanie na ile rzeczywistość społeczna daje się opowiedzieć za pomocą fotografii i na ile wiedza z zakresu nauk społecznych może być przydatna artystom.


godz. 17:00 – spotkanie autorskie

PIOTR JAXA

Piotr Jaxa-Kwiatkowski, SCS – operator filmowy i fotograf, od 1982 roku mieszkający w Szwajcarii. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965-69), ma w swoim dorobku kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – jego prace były pokazywane i zdobywały nagrody m. in. na festiwalach w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angelesi Berlinie.

Członek Szwajcarskiego Stowarzyszenia Operatorów (SCS), w 2009 został uhonorowany nagrodą Lohn-Ammannsegg za całokształt twórczości oraz zaproszony do zasiadania w Szwajcarskiej Akademii Filmowej. Prowadzi również seminaria i warsztaty operatorskie w instytucjach takich jak FOCAL, ZHdK (Zurych), HEAD (Genewa) czy CEPV (Vevey).

Równocześnie pracuje jako niezależny fotograf, specjalizujący się w fotografii z planu filmowego oraz fotografii wydawniczej. Ma na swoim koncie wiele publikacji w różnych mediach w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach.

Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii “Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 25 pokazów w 15 krajach).

Jest również autorem kilku książek fotograficznych: „L’esprit de Genève” (1988), „Oh! Barcelone” (1992) oraz „Poschiavo, un mondo di valle” (1998).

Od 1995 roku Piotr Jaxa-Kwiatkowski pracuje nad nowym projektem książki i wystawy fotograficznej zatytułowanej „Cinematographers” – jest to kolekcja portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory udało mu się sfotografować 135 artystów kina z 27 krajów na 4 kontynentach.

www.jaxa.com


godz. 18:00 – spotkanie autorskie

ALEKSANDRA SZMIGIEL

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Dziennikarstwo, fotografia prasowa). Wielokrotnie nagradzana fotoreporterka, specjalizująca się w fotografii sportowej, współpracuje z renomowanymi agencjami fotograficznymi Reuters oraz Reporter. Wielokrotnie akredytowana na najważniejsze imprezy lekkoatletyczne takie jak Mistrzostwa Świata, Europy, mityngi Diamentowej Ligi. Prowadzi własna firmę Running Creatives. Z powodzeniem realizująca zlecenia dla takich marek jak: Nike, New Balance, 4F. Autorka projektów "(not) ordinary girl" otaz "The Calendar 2020". W fotografii sportowej lubi wyszukiwać chwilę, szczegół, historie, których inni nie zauważyli, aby właśnie na nich skupić uwagę odbiorców, a także opowiedzieć sportowcom coś nowego o nich samych. Zwraca uwagę na rzeczy nieoczywiste, niedostrzeżone gołym okiem. Towarzyszy swoim bohaterom nie tylko w czasie zwycięstw, lecz również w toku ich codziennej, z pozoru mniej spektakularnej pracy. W przeszłości wyczynowo trenowała lekkoatletykę: biegi średnie oraz górskie. Wciąż biega. Jest ambasadorką marki Sony.

runningcreativ.es


godz. 19:00 – spotkanie autorskie

KAROL GRYGORUK

fotograf i antropolog wizualności. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. W pracy naukowej skupia się na tematyce fotografii zaangażowanej oraz wpływie nowych mediów na współczesną kulturę wizualną. Wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. W swoich działaniach fotograficznych i dokumentalnych od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi.

Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Autor dokumentalnego cyklu I LOVE YOU DAD oraz publikacji książkowej pod tym samym tytułem, ukazującej relacje władzy i społeczeństwa w rządzonym przez wojskowy reżim turystycznym raju Tajlandii. Mieszka oraz pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem. Członek agencji RATS.


niedziela 29.03.2020 | godz. 14:30-15:30 – warsztat [obowiązują zapisy]

Prawo w fotografii, czyli co każdy fotograf powinien wiedzieć

NATALIA MILESZYK

prawniczka, specjalistka ds. polityk publicznych. Zajmuje się analizą prawną i orzecznictwem w zakresie prawa autorskiego, zarówno w Polsce jak i na poziomie europejskim. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury i artystami, wspierając ich w zarządzaniu prawami autorskim. Prowadziła szkolenia z zakresu prawa autorskiego i otwartości m.in. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ISNS UW, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Bibliotece Narodowej i Ministerstwie Rozwoju. Zawodowo związana z Fundacją Centrum Cyfrowe, stowarzyszeniem Communia i Creative Commons. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Central European University w Budapeszcie (LLM). W wolnych chwilach fotografuje, głównie święta prawosławne.

Prawo w fotografii, czyli co każdy fotograf powinien wiedzieć

Prawa autorskie, prawo do ochrony wizerunku, RODO - przepisy te określają, co fotografowie mogą, a czego nie. Prezentacja ma na celu przybliżenie podstawowych przepisów prawnych, które każdy fotograf i fotografka znać powinni i rozwianie wątpliwości słuchaczy (bo wiele mitów dotyczących prawa krąży w świecie fotografii). Na spotkaniu odpowiem na pytanie, jak chronić swoją twórczość, ale też jak się nią dzielić.


godz. 16:00 – spotkanie autorskie

WOJTEK WIETESKA

artysta, reżyser, doktor sztuk wizualnych. Komponuje zdjęcia, prowadzi wizualne konwersacje, konstruuje powieści oraz szkicuje eseje. Jak twierdzi: „To lepsze niż pisanie, bo fotografie są szybsze od słów.” Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w PWSFTviT w Łodzi a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Sorbona IV w Paryżu. W roku 2015 obronił doktorat z dziedziny sztuk wizualnych, specjalizacja (a jakże!): fotografia. Ma 17-letnie doświadczenie jako uniwersytecki wykładowca. Fotografuje od 13 roku życia, a jego cykle były wystawiane w miejscach takich, jak: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (Kraków), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Yours Gallery (Warszawa), Warszawski Fotoplastikon, Galeria Atlas Sztuki (Łódź), Muzeum Powstania Warszawskiego, Leica 6x7 Gallery Warszawa.

wojtekwieteska.pl


godz. 17:00 – spotkanie autorskie

SILVIA POGODA

Urodziła się na Słowacji. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Austrii, Stosunki Międzynarodowe na Słowacji, Fotografię w Czechach. Jest żoną słynnego polskiego fotografa Barta Pogody. Poza fotografowaniem rysuje i pisze. Poszukuje rzeczy nieuchwytnych. Kocha kolory i zapach jesieni, energię i moc wiosny, letni upał oraz przepych i spokój zimy. Cały czas uczy się siebie i wierzy, że pokora to klucz do radosnego życia. Jest ambasadorką Fujifilm.

www.silviapogoda.com

www.iwanttobeafool.com


godz. 18:00 – spotkanie autorskie

MARIUSZ ŚMIEJEK

Fotograf dokumentalny i portrecista, zajmuje się głównie długoterminowymi tematami społecznymi, m.in. życiem codziennym w post konfliktowej Irlandii Północnej (2010-2020) oraz przyczynami i skutkami migracji z Afryki Zachodniej do Europy (2017-2020). Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą, m.in. magazynu National Geographic (2011,2012,2015) Grand Press Photo (2017, 2018), IPA w USA i Sony World Photo Award. Autor wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hong Kongu, Ghanie i w Polsce. Uczy fotografii w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech i Portugalii. Jego zdjęcia ukazały się m.in. w: The New York Times, National Geographic, Time, Der Spiegel, The British Journal of Photography, FotoEvidence oraz w wielu innych. Współpracował m.in. z Deutsche Press Agentur i Visum Images.


godz. 19:00 – spotkanie autorskie

LIDIA POPIEL (LINDA)

Fotografka, dziennikarka, modelka. Wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej (od 2004). Fotografią zajmuje się od 1984 roku. Jej zdjęcia znalazły się w większości magazynów i wydawnictw polskich, autorka zdjęć na okładki płyt i reklamowych, autorka licznych wystaw portretów. Prowadząca warsztaty fotograficzne (m.in. dla Sony) i jurorka wielu konkursów foto. Redaktor naczelna fineLIFE.pl (2010-2017), PhotoCulture.pl (od 2017), Ambasadorka Polskiego Bursztynu z nominacji Prezydenta Gdańska, na liście najbardziej wpływowych kobiet Home&Market.

Wystawy i pokazy prac od 1997 - m.in. Pałac Młodzieży w Katowicach, Płocka Galeria Sztuki, SPAF, Mysia 3, Spectra Art Space w Warszawie, Biblioteka w Inowrocławiu, Mangha w Krakowie, Kieleckie Centrum Kultury, STRH Zakopane, Zatoka Sztuki Sopot, Dwór Oliwski, Yonelle, Dziennik Zachodni w Sosnowcu, Kryterium w Koszalinie, Festiwal w Międzyzdrojach, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Poleski Ośrodek Sztuki. Autorka zdjęć do książki „Polki na bursztynowym szlaku”, „Twoje życie, twój głos”. Prowadząca dział mody w Piątej Alei/Rzeczpospolita (2006-2009), dział mody w magazynie Scena (1985-1987). Prowadząca program Looksus w Polsat Cafe (2008-2011). Nagroda za zdjęcia do opery Orlando furioso, OperaRara. Nagroda Osobowość Mody, Photographer 2018 Magazyn Fashion TV. Jurorka wielu konkursów z zakresu fotografii, designu, mody. Kuratorka wystaw Miesiąca Fotografii w Krakowie, Festiwalu Gwiazd w Żyrardowie, w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Wielkim. Jest ambasadorką marki Sony.


Link do wydarzenia na FB: www.facebook.com/events/872040933250044/