Piątek, 5 marca 2021

imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

RSS

Radny Marcin Fica narzeka na odbiór śmieci po podwyżce opłat

04.03.2020 12:44 | 4 komentarze | ma.w

Członek opozycji, kierujący do prezydenta najwięcej interpelacji, docinał Polowemu na ostatniej sesji, że ten „obniżył opłatę śmieciową z 13,50 zł na 21 zł”. Narzekał też, na problemy z odbiorem śmieci po podwyżce. Według opozycjonisty firma Empol przyjeżdża po odpady nawet z tygodniowym opóźnieniem.

Radny Marcin Fica narzeka na odbiór śmieci po podwyżce opłat
Marcin Fica radny "Razem dla Raciborza"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak oceniasz wywóz śmieci w Raciborzu?

Niedługo przed sesją magistrat informował o problemach technicznych w firmie Empol, której śmieciarka uległa awarii. Radny Marcin Fica uważa taką sytuację za bezprecedensową i niedopuszczalną. - Skoro płacimy im za wywóz, to powinniśmy egzekwować usługi - nie krył niezadowolenia na lutowej sesji Rady Miasta Racibórz. Przedstawił efekty swych obserwacji, jak na osiedlu obok „Sokoła” odbierano śmieci w lutym. - Zamiast 14 lutego śmieciarka przyjechała 18 lutego. Przy następnym odbiorze 21 lutego zabrano część odpadów, a dzwon na makulaturę był kompletnie nabity. Ludzie zaczęli wrzucać papier do śmieci zmieszanych. Bioodpady nie były odbierane w wyznaczonych dniach, w końcu zabrano je z tygodniowym opóźnieniem - relacjonował M. Fica.

Radny nie wierzy, że prezydent Dariusz Polowy poradzi sobie z egzekwowaniem jakości usług Empolu dla Miasta, bo urzędnicy zajmujący się gospodarką odpadami „są zawaleni telefonami i zgłoszeniami mieszkańców o problemach z odbiorem śmieci”.

Marcin Fica polemizował też z opinią D. Polowego, że samorządy odchodzą od korzystania z własnych przedsiębiorstw w obsłudze gospodarki komunalnej.

- Miasto Jaworzno wraca do swoich śmieciarek, napędzanych CNG. Znalazłem też przykład Torunia, który korzysta z własnej spółki i podwyższył opłatę tylko o 17%, by zapłacić za wzrost kosztów wywozu śmieci. A pan podniósł ceny o 55% i to też tylko za transport. Tymczasem podwyżki w okolicy dotyczą zarówno wywozu jak i zagospodarowania - kierował słowa krytyki pod adresem prezydenta Raciborza.

Fica nie zdążył wypowiedzieć wszystkich zarzutów, bo Dariusz Polowy wyszedł z sali obrad (został wezwany do wyjaśnienia sytuacji z Animalsami, którzy przyszli do urzędu z bezdomnymi psami). - Nie ma do kogo mówić - skończył radny Fica. Zaproponował zaproszenie na kolejną sesję prezesa firmy Empol, by ten tłumaczył się przed radą.

Wiceprezydent Michał Fita poinformował, że takie spotkanie odbyło się już w gabinecie prezydenta Polowego, ale nie wie, czego ono dotyczyło, bo w nim nie uczestniczył.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza