Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Sesja ze zbiornikiem. Wiele pytań bez odpowiedzi

05.03.2020 07:00 | 2 komentarze | ma.w

Zbiornik Racibórz Dolny jest prawie na ukończeniu. O finalizacji inwestycji opowiadał na sesji rady miasta Mirosław Kurz szef Biura Wdrażania Projektu RZGW Gliwice.

Sesja ze zbiornikiem. Wiele pytań bez odpowiedzi
Mirosław Kurz z RZGW Gliwice, radny Michał Szukalski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To się należy

Lenk wspomniał o obietnicach inwestora na temat rekompensaty środowiskowej, jeśli chodzi o rozwiązania związane z przeprawą przez Zbiornik, np. schody po koronie wałów, rodzaj przystani. – Żeby turyści z kajakami do miasta się dostali, a nie omijali Racibórz – mówił były włodarz. Kolejną rekompensatą miała być wspomniana już ścieżka po wałach.

Gdy usłyszał od Kurza, że trwają w tej sprawie konsultacje, stwierdził, że ścieżka miastu się należy, bo się zgodziło na zajęcie terenu pod Zbiornik.

Suchość przeraża

Piotr Klima wyraził niepokój o niepożądane skutki zapełnienia Zbiornika wodą. – Tam są jakieś rośliny, zwierzęta. Przyjdzie woda, potem zejdzie zacznie to wszystko gnić. Czy okolicę czekają negatywne skutki? Bo ta suchość przeraża – obwieścił radnym Klima.

M. Kurz powiedział, że Zbiornik nie będzie napełniany wodą dopóki nie dojdzie do powodzi. Zbiornik spłaszczy falę powodziową, w 2 – 3 tygodnie będzie w całości napełniony. Skutki, o jakich mówił Klima mogą być po tzw. większej wodzie, ale obiekt podlega sytuacjom nadzwyczajnym i będzie musiało być wszystko oczyszczone.

– W czaszy mamy rolników, musimy też utrzymać stan zwierząt i roślin taki jaki był w rejonie. Kiedy Zbiornik porośnie trawą i krzewami to nie będzie tak widoczny jak dziś – zapowiedział specjalista z RZGW.

Ryzykowny test

Michał Szukalski spytał czy pierwszy test Zbiornika w formie powodzi nie jest zbytnim ryzykiem? Według Kurza ryzykiem byłoby napełnienie go przy niskim stanie wody, co trwałoby miesiącami. – A jak przyjdzie fala 1997 i zbiornik nie wytrzyma? Pan opiera się na swoich „myślę”, a powinien mówić „na pewno” – zauważył M. Szukalski. Kurz uspokajał, że obiekt przejdzie przez rok stosowne testy. – A jak stan Odry zostanie taki jak teraz to co? Wody zostanie na poziom gumowców – spytał Szukalski. – Wody Polskie i UM będą nad tym pracować – oznajmił ekspert.

Zbiornik wody pitnej

Radny Dawid Łomnicki przytoczył opinie internetowe, że przepusty zostały źle zbudowane i latem na Odrze będzie prawie suche koryto. – Jeszcze prowadzimy prace. 6 marca dokonamy zmian w projekcie. Nie kojarzę nieprawidłowości, przepusty są na poziomie jakim powinny być – bronił się przedstawiciel RZGW.

Zaskakujące było pytanie Piotra Klimy czy zbiornik może stać się dla Raciborza źródłem wody pitnej w przyszłości. – To zbiornik suchy. Nie było koncepcji z poborem wody. Chyba, że status obiektu się zmieni, ale na to trzeba zaczekać 5 – 6 lat. To wymóg Banku Światowego – zaznaczył M. Kurz.

Decyzje centralne

Dyskusję starał się podsumować wiceprezydent Michał Fita. – Sytuacja jest jaka jest, że póki projekt nie jest zamknięty, trwają rozmowy co można jeszcze poprawić. Trudno tu oczekiwać deklaracji budowy nowej kładki, bo to decyzja wyższego szczebla niż obecny tu pan kierownik. Zabiegam o spotkanie z szefem Wód Polskich, także na szczeblu centralnym – stwierdził.

Fita powiedział także o aktywnych rowerzystach z Raciborza, którzy włączają się w rozmowy i forsują koncepcje, aby uatrakcyjnić zbiornik, jako miejsce do wykorzystania nie tylko na Wielką Wodę.

Wiceprezydent wskazał na powiązanie Zbiornika z marką kreowaną przez Subregion Zachodni – turystyczną Krainą Górnej Odry. Jest w niej miejsce dla drogi rowerowej i wodnej w oparciu o Zbiornik.

(ma.w)Ludzie:

Dawid Łomnicki

Dawid Łomnicki

Radny Miasta Racibórz, założyciel Street Workout Racibórz

Marcin Fica

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza

Michał Szukalski

Michał Szukalski

Radny Raciborza, strażak zawodowy

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz