środa, 25 listopada 2020

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Epidemia na Śląsku:

Jak wykonać doniczkę z betonu?

02.03.2020 10:28 | 0 komentarzy | MK

Beton to od lat jeden z najchętniej stosowanych materiałów do produkcji ozdób i dodatków ogrodowych. Jego surowość oraz minimalistyczna forma doskonale komponują się z zielenią. Sam materiał jest bardzo plastyczny, dzięki czemu kształtowanie form nie jest zadaniem trudnym. W tym artykule, wspólnie z Betoniarnia Kraków, podpowiemy, jak samodzielnie wykonać doniczkę z betonu.

Jak wykonać doniczkę z betonu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ozdoby z betonu - każdy sobie poradzi?

Jeśli majsterkowanie nie jest Twoją mocną stroną i zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z samodzielnym wykonaniem betonowych ozdób, to nie masz powodów do zmartwień. Betonowe dodatki są proste w stworzeniu i poradzi sobie z tym nawet dziecko. Dodatkowo ich produkcja nie wymaga doświadczenia, wielkiej precyzji, ani profesjonalnych narzędzi - tłumaczy pracownik betoniarnia Kraków. Wystarczy kreatywność i kilka worków cementu.

Paradoksalnie największy urok betonowych donic polega na ich niedoskonałości. Beton jako materiał wyróżnia się minimalistyczną formą, chropowatą powierzchnią i surowością, które doskonale sprawdzają się w ogrodzie. Dodatkowo bardzo lubią je rośliny, które świetnie się w nich rozwijają. Donice z betonu stanowią idealne uzupełnienie nowoczesnego otoczenia domu.

Betonowe donice - zrób to sam!

Samodzielne wykonywanie ozdób ogrodowych to nie tylko szansa na spore oszczędności, ale przede wszystkim świetna zabawa. Można do tego zaangażować całą rodzinę, co przełoży się na miło spędzony czas. 

Materiały potrzebne do wykonania betonowych donic:

  • mieszanka betonowa,
  • duże wiadro,
  • mniejszy pojemnik do mieszania,
  • woda,
  • piasek,
  • rękawiczki,
  • obciążnik np. kamień,
  • olej,
  • mała łopatka.

Jak zrobić betonową donicę?

Na początku przygotuj mieszankę betonu zgodnie z wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu. Następnie natłuść olejem wnętrze formy, w której chcesz formować beton, a także wiaderko, które służy do mieszania materiału. wskazówka, jak ją przygotować w formie płynnej. 

Po przygotowaniu mieszanki można przystąpić do jej nakładania. Napełnij około połowę dużego wiadra, a następnie włóż do niego mniejsze wiadro, tak by mieszanka rozlała się równomiernie. Ważne, żeby mniejsze wiadro umieścić na samym środku. Na dnie pozostaw około 5 cm luzu, które posłużą jako dno. 

Do mniejszego wiaderka włóż obciążnik np. kamień, a następnie odczekaj aż mieszkanka wyschnie. Może to trwać nawet kilkanaście godzin. Po wszystkim wyjmij wiadro ze środka, a zewnętrzną formę rozetnij. Na samym końcu wywierć 2-3 dziury w dnie, dzięki którym rośliny będą mogły oddychać.

Podsumowanie

Jak widać wykonanie betonowych donic nie jest zadaniem trudnym. W ten prosty sposób można przygotować ozdoby o różnym kształcie i wielkości. Ich minimalistyczna forma oraz surowość doskonale będą komponować się z zielenią ogrodu. Co najważniejsze, do ich wykonania nie potrzeba wielkiego doświadczenia, ani specjalistycznego sprzętu. Po kilku wykonanych modelach na pewno dojdziesz do wprawy, a jedynym ograniczeniem może być Twoja głowa. Nie warto się przy tym ograniczać!

Materiał zewnętrzny