Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Prezydent Andrzej Duda w Wodzisławiu Śl. "Cieszę się, że mogę tu być" [ZDJĘCIA, FILM]

29.02.2020 15:43 | 107 komentarzy | juk, mad

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda kontynuuje kampanijny objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Dziś (29.02) chwilę po godz. 13.00 spotkał się ze swoimi wyborcami w Wodzisławiu Śl.

Prezydent Andrzej Duda w Wodzisławiu Śl. "Cieszę się, że mogę tu być" [ZDJĘCIA, FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wchodząc na wodzisławską płytę rynku, prezydenta Andrzeja Dudę witało oklaskami kilkaset mieszkańców regionu. Trzymali w dłoniach m.in. transparenty oraz flagi. Przypomnijmy, że to kolejna wizyta głowy państwa w Wodzisławiu Śl. Pierwsza odbyła się 9 października 2017 r. w ramach jego gospodarskich wizyt.

Na początku swojej przemowy Andrzej Duda podkreślił wagę Śląska na mapie Polski. - To ważna część naszego kraju - zaczął zauważając, że Ślązacy stanowią sól tej ziemi. Następnie wykazał pokrewieństwo Wodzisławia Śl. i Krakowa. - Przyjmuje się, że Wodzisław Śl. otrzymał prawa miejskie w 1257 r. Mój rodzinny Kraków uzyskał prawa lokacyjne również w 1257 r. To jest niewątpliwie coś, co moje rodzinne miasto wiąże z państwem - mówił prezydent. - Pokazuje też, to jak długa jest tradycja tego miasta, tej ziemi i ludzi, którzy tutaj mieszkają. Na jak głębokim i silnym korzeniu jest osadzona tutejsza kultura i tradycja uświęcona wiarą chrześcijańską i wieloma obyczajami, które kształtują się tutaj od setek lat. Z całego serca za to wam dziękuję - dodał.

Prezydent przypomniał, że zmiany w energetyce, m.in. te zwiększające rolę gazu, są nieodzowne. - Musimy mieć więcej energetyki opartej na gazie. Będziemy prawdopodobnie budować również i elektrownię atomową. Musimy podążać za trendami światowymi, musimy budować nowoczesną gospodarkę – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył jednak, że zmiany nie będą odbywać się kosztem Śląska i tutejszych mieszkańców, którzy przede wszystkim pracują w sektorze górniczym. - Zmiany będziemy wprowadzali w takim tempie, który będzie w stanie zaoferować czy umożliwić stworzenie nowych miejsc pracy w miejsce tych, które będą znikały, bo przemiany w gospodarce są czymś normalnym - zadeklarował prezydent. - Tu nadal będzie kopalnia, tylko inna. To będzie kopalnia wiedzy i innowacji. Na tym właśnie polega nowoczesna transformacja i budowanie nowoczesnej gospodarki: na stwarzaniu jeszcze bardziej atrakcyjnej oferty niż ta, która była do tej pory – zaznaczył Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że jego wizyta w Wodzisławiu Śl. jest związana z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Mówił o potrzebie kontynuowania programów społecznych, przede wszystkim tych wspierających rodzinę oraz osoby starsze. - Moim największym pragnieniem jest to, aby lepiej się żyło polskiej rodzinie. Zobowiązuje się, że dopóki ja będę prezydentem, nikt nie odbierze państwu tego, co już otrzymaliście - zapewniał kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Podkreślił, że Polska musi osiągnąć poziom zamożności krajów Europy zachodniej, pozostając wierna swojej tradycji i kulturze. - Chcę, żeby Polska była krajem sprawiedliwym, uczciwym, które można nazwać państwem solidarnym - dodał Duda.

Wystąpienie prezydenta trwało około 30 minut. Wielokrotnie było nagrodzone oklaskami. Andrzej Duda w drodze do swojego wyborczego autobusu chętnie rozmawiał z mieszkańcami miasta, a ci życzyli mu zwycięstwa w zbliżających się wyborach prezydenckich. Andrzejowi Dudzie na wodzisławskim rynku towarzyszyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, m.in. byli to: wiceminister Adam Gawęda, minister Michał Woś, senator Ewa Gawęda, posłanka Teresa Glenc, poseł Bolesław Piecha, poseł Grzegorz Matusiak. 

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej