Wtorek, 31 marca 2020

imieniny: Beniamina, Kornelego, Balbiny

RSS

Bitwa na rynku w Raciborzu. Żołnierze Wyklęci starli się z ubekami i czerwonoarmistami [ZDJĘCIA]

29.02.2020 13:40 | 5 komentarzy | żet

Inscenizacja historyczna była elementem miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bitwa na rynku w Raciborzu. Żołnierze Wyklęci starli się z ubekami i czerwonoarmistami [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W sobotnie popołudnie 29 lutego na raciborskim rynku przeprowadzono inscenizację odbicia więźniów niepodległościowego podziemia z rąk żołnierzy Armii Czerwonej oraz Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wydarzenie było częścią miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest obchodzony 1 marca.

W galerii obszerna fotorelacja zdjęciowa z inscenizacji na raciborskim rynku. Więcej informacji w następnym numerze "Nowin Raciborskich" (3.03.2020 r.).


Podstawowe informacje o Żołnierzach Wyklętych

Z kim walczyli?

Żołnierzami Wyklętymi nazywamy antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, który stawił zbrojny opór sowietyzacji Polski pod koniec II wojny światowej oraz po zakończeniu konfliktu (apogeum walk przypada na lata 1944 – 1947). Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120 – 180 tys. osób. Żołnierze Wyklęci walczyli z bezpieką polską i sowiecką (NKWD, Smiersz) oraz wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dlaczego wyklęci?

Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 roku. Stanowi ono bezpośrednie odwołanie do listu otrzymanego przez wdowę po jednym z żołnierzy podziemia, w którym dowódca jednostki wojskowej zawiadamiając o wykonaniu wyroku śmierci na mężu kobiety napisał o nim: wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko. Żołnierze Wyklęci nazywani są również „żołnierzami drugiej konspiracji” lub „żołnierzami niezłomnymi”.

Dlaczego 1 marca?

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 3 lutego 2011. Na dzień celebracji święta wybrano 1 marca, nawiązując tym samym do daty wykonania wyroku śmierci (1.03.1951) na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ostatnich ogólnopolskich koordynatorach „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.