Niedziela, 5 kwietnia 2020

imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny

RSS

Lekcja historii z Dariuszem Polowym. Opowiedział uczniom o Witoldzie Pileckim

27.02.2020 17:40 | 3 komentarze | ż

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w Raciborzu odbędzie się szereg wydarzeń: m. in. pokaz filmów historycznych, inscenizacja odbicia więźniów z rąk bezpieki, a także lekcje o Żołnierzach Wyklętych.

Lekcja historii z Dariuszem Polowym. Opowiedział uczniom o Witoldzie Pileckim
Prezydent Raciborza Dariusz Polowy poprowadził lekcję historii o Żołnierzach Wyklętych w Szkole Podstawowej nr 1 w Raciborzu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach popularyzacji wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w raciborskich szkołach podstawowych w tym tygodniu na lekcjach historii odchodzi się od programu nauczania na rzecz przybliżenia uczniom dziejów powojennego podziemia.

Jedną z takich lekcji poprowadził prezydent Raciborza Dariusz Polowy –  inicjator raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent tę trudną lekcję historii rozpoczął od zarysowania kontekstu, w którym działało powojenne podziemie, realiów wojny i życia pod radzieckim okupantem. Następnie przedstawił uczniom sylwetkę jednego z bohaterów podziemia – rotmistrza Witolda Pileckiego – który dał się dobrowolnie aresztować Niemcom, trafił do Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, a po brawurowej ucieczce ostrzegał świat o nazistowskiej machinie śmierci. Rotmistrz po wojnie został po pokazowym procesie stracony przez stalinowskie władze w 1948 roku.

- Dariusz Polowy starał się uświadomić młodzieży, że omawiany temat ma swoje odzwierciedlenie lokalne, wskazując na raciborskiego bohatera AK -kapitana Mariana Szlapańskiego - informuje UM Racibóz.

Młodzież miała także okazję potrzymać w rękach pistolet maszynowy STEN - jedną z najsłynniejszych konstrukcji czasów II wojny światowej. Przedstawiona młodzieży broń to tak naprawdę replika stworzona przez Andrzeja Sitka, który razem z kilkudziesięcioma innymi rekonstruktorami w najbliższą sobotę 29 lutego w południe na Rynku, odtworzy scenę odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa.

Więcej o raciborskich obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przeczytacie tutaj.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza