Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Wodzisławianka dodała tęczę do herbu miasta. W geście solidarności

27.02.2020 17:13 | 30 komentarzy | juk

Prowokacja 16-latka z Jordanowa nabiera coraz większego rozgłosu. Teraz - na jego wzór - w geście solidarności z LGBT mieszkanka Wodzisławia Śl. również publikuje herb miasta z tęczowym tłem.

Wodzisławianka dodała tęczę do herbu miasta. W geście solidarności
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj (26.02) wodzisławianka Gabriela Wilczyńska opublikował w mediach społecznościowych post wraz z grafiką. Przedstawia ona herb Wodzisławia Śl. na tle sześciokolorowej tęczy, symbolizującej ruch LGBT.

"oto herb mojego miasta z flagą społeczności, której częścią jestem. żyję tutaj i nie jestem sama. mijacie mnie na ulicy, w sklepach. na co dzień. i będę domagać się równego traktowania. tęcza nie obraża. tęcza nie jest wulgarna. nie wykorzenicie nas." brzmi fragment postu (pisownia oryginalna). Wodzisławianka, publikując grafikę, chciała okazać swoją solidarność i "wystawić środkowy palec w kierunku dyskryminujących władz".

Gest nastolatki jest reakcją na niedawną sytuację, jaka miała miejsce Jordanowie. Tamtejszy 16-letni mieszkaniec dodał do herbu miasta tęczowe tło. Grafikę udostępnił w mediach społecznościowych. Po półgodzinie post został usunięty przez administratora, a burmistrz Jordanowa Andrzej Malczewski złożył doniesienie na policję. Tamtejsi funkcjonariusze prowadzili postępowanie w tej sprawie. Sprawdzali, czy nie doszło do złamania art. 137 Kodeksu karnego: „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Jak podają lokalne media, policja odmówiła wszczęcia postępowania z powodu braku znamion przestępstwa.