Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

„Księżycówka” Żerdziny - Ocice solą w oku radnego Płonki

27.02.2020 14:10 | 11 komentarzy | ma.w

Członek opozycji w radzie powiatu podjął temat, który na obrady tego samorządu wraca niczym bumerang. Jak dotąd - zawsze bez efektu końcowego czyli remontu. Paweł Płonka stwierdził, że zainteresowani odbudową straszącej dziurami trasy zainteresowane są magistrat i Eko-Okna.

„Księżycówka” Żerdziny - Ocice solą w oku radnego Płonki
Paweł Płonka radny powiatowy z Płoni
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy drogę Żerdziny - Ocice należy wyremontować?

Chodzi o ulicę Wiejską w dzielnicy Ocice w Raciborzu, która zyskała złośliwą nazwę „księżycówki”, bo dziury w asfalcie wyglądają jak kratery na księżycu. Paweł Płonka, radny powiatowy z raciborskiej Płoni żartował, że w kałużach, które wypełniają dziury w drodze, odbija się księżyc w nowiu i pewnie stąd wzięła się ta nazwa.

Z wiedzy radnego wynika, że firma Eko-Okna oraz Miasto Racibórz chcą się zaangażować finansowo w remont powiatowej drogi. Dzięki temu mogłyby się zmniejszyć korki w mieście, w czasie gdy fabrykę okien opuszczają pracownicy w samochodach.

P. Płonka pytał, czy to prawda, że właściciele posesji przy części ulicy Wiejskiej zajęli pod własne obejścia publiczne tereny? Chciał też wiedzieć, czy w starostwie jest wola, żeby przy pomocy Raciborza i Eko-Okien oczekiwany remont przeprowadzić. - Wszyscy chcemy oddychać czystszym powietrzem, a wiemy jakie korki tworzą się przy rondzie - nerce w godzinach szczytu - mówił radny. Według niego oddanie do ruchu wyremontowanej Wiejskiej pomoże rozładować ruch w centrum Raciborza.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda oznajmił, że wola starostwa jest bardzo wielka. Zaznaczył jednak, że pilnych tematów jest w powiecie więcej: mostek Wojnowice, mostek Turze, most na Piaskowej w Raciborzu i sprawy dróg z Owsiszcz, Rudyszwałdu, Kornowaca. - Mogę wymieniać dalej. W gminie Rudnik przedstawiono mi 12 bardzo pilnych dróg do wyremontowania. Chodzi ogółem o milionowe wydatki - zauważył G. Swoboda.

Włodarz powiatu oznajmił, że z prezydentem Polowym byli na „księżycówce”. - O Wiejskiej rozmawiamy - wyjaśnił starosta. Wykonano tam pomiary geodezyjne. Problemy z własnością, o których wspomniał wcześniej Płonka, dotyczyły skarpy przy drodze i jej zawężenie, żeby samochody musiały zwalniać w terenie zabudowanym. Starosta przyznał, że Powiatu „na dziś nie stać”, by podjąć się tego remontu.

- Jak Miasto chce remontować i sfinansuje roboty, to my je zrobimy - zapewnił Grzegorz Swoboda.

Powiedział przy tym, że wspólne przedsięwzięcia obu samorządów to aktualnie dokumentacja projektowa dalszego etapu remontu ulicy Kościuszki - Kolejowej oraz dokończenie chodnika przy ul. Pogrzebieńskiej.

Płonka przyznał, że zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej, ale skoro Miasto i Eko-Okna mogą pokryć jakieś koszta tej drogi, to warto skorzystać okazji. - Chodzi o 700 m tej drogi. Trwa to już kupę lat. Może jest inna przyczyna? - zastanawiał się głośno Paweł Płonka. Wspomniał też, że w internecie i kuluarach krążą plotki o tej „przyczynie” (chodzi o wątek krewnej znanego byłego samorządowca mającej dom przy Wiejskiej oraz innych osób tam zamieszkałych, związanych z samorządem; w przeszłości prezydent miasta Mirosław Lenk oficjalnie mówił, że mieszkańcy Ocic są przeciwni remontowi tej drogi, bojąc się o wzmożony ruch przez teren zabudowany domami - przyp. red.)

Temat skomentował przewodniczący rady powiatu Adam Wajda, dyrektor w Eko-Oknach: Trzeba wpierw policzyć koszty takiego remontu - zaznaczył. Firma już partycypuje w kosztach przebudowy drogi powiatowej przy fabryce w Kornicach.

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.