Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Wielki strach i pięć tysięcy złotych grzywny

27.02.2020 12:00 | 0 komentarzy | ma.w

Przed komisją rady powiatu wystąpiła Karina Talabska, szefowa raciborskiego sanepidu. Zdała raport z rocznej działalności stacji. Najwięcej pytań do niej miał członek zarządu Andrzej Chroboczek.

Wielki strach i pięć tysięcy złotych grzywny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Talabska powiedziała radnym, że „nowością” 2019 roku był wirus odry. Stwierdzono w powiecie jego 3 przypadki. – Jesteśmy jako kraj pod obserwacją, jako tereny z predyspozycjami do rozprzestrzeniania się tego wirusa. Ma to związek z liczną obecnością w Polsce obywateli Ukrainy, gdzie odra występuje w znaczącej liczbie przypadków – opowiadała szefowa Sanepidu.

Przypomniała też przypadek z gminy Krzyżanowice, gdzie wskutek wystąpienia bakterii coli trzeba było zapewnić awaryjne funkcjonowanie wodociągu. W Rudyszwadzie i okolicy woda z kranu nie nadawała się do spożycia.

Z informacji pozytywnych Talabska poinformowała, że spadło zainteresowanie dopalaczami w powiecie. Izba przyjęć raciborskiego szpitala odnotowała 14 zgłoszeń wobec 33 przed rokiem.

Ostrawa milczała

Spośród uczestników posiedzenia komisji bezpieczeństwa aktywny w zadawaniu pytań był Andrzej Chroboczek. Był ciekaw jak sanepid reaguje na „to coś co się nazywa Wielkim Strachem”. – Pytam w kontekście tego, co się działo w Ostrawie, gdzie podejrzewano wystąpienie koronawirusa. Czy w takim przypadku my jako powiat graniczący bylibyśmy włączeni w procedurę powiadamiania o przypadkach zachorowań w Czechach? – ciekawiło rajcę. Karina Talabska wyjaśniła, że doszłoby do tego tylko gdyby zarażona osoba pochodziła z naszego terenu.

Sankcja od wojewody

A. Chroboczek zapytał też o wirus odry, którego można uniknąć poprzez szczepienia. – Czy jest informacja o osobach uciekających od szczepień? – dociekał. K. Talabska podała, że sanepid współpracuje z punktami szczepień, które informują o odmowach. Odnotowano 134 przypadki niezaszczepionych dzieci. 10 z tych osób nakłoniono do szczepień. – Są sankcje za odmowę nakładane przez wojewodę. Taka grzywna wynosi na rodzica 5 tys. zł na każde dziecko – wyjaśniła Talabska. Taka kwota może lekko postraszyć – przyznał Chroboczek.

(ma.w)

Ludzie:

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.