Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Będą podwyżki w JSW? Związkowcy wystosowali pismo do zarządu

26.02.2020 11:42 | 0 komentarzy | ska

Przedstawiciele związków zawodowych NSZZ Solidarność, Kadra oraz Federacji ZZ Górników JSW wystosowali list do zarządu JSW na temat podwyżek płac. Górnicy wychodzą z założenia, że skoro pracownicy PGG wywalczyli sobie wzrost wynagrodzenia, to tak samo powinno dojść do podwyżek płac w JSW. 

Będą podwyżki w JSW? Związkowcy wystosowali pismo do zarządu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Będą podwyżki w JSW? Związkowcy wystosowali pismo do zarządu

W przesłanym do zarządu JSW piśmie górnicy zwracają uwagę na inflację (4,4 proc. w grudniu) i prognozowany wskaźnik inflacji 3,5 proc. w tym roku. - Wnosimy o spotkanie w celu uzgodnienia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w roku 2020. W 2019 roku wynagrodzenie za dni robocze praktycznie nie wzrosło, była wypłacona jedynie premia jednorazowa. Natomiast wzrost płac w gospodarce narodowej w 2019 r. wyniósł ponad 6 proc. a w tym roku prognozuje się wzrost płac na tym samym poziomie. W związku z powyższym konieczne jest uzgodnienie rozwiązań, które zapobiegłyby dalszemu spadkowi płacy realnej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. - piszą w liście do zarządu przedstawiciele związków zawodowych.

Jak informuje dodatkowo ZZ Kadra, chodzi o podwyżkę płac za dni robocze. - Wzrost zarobków w górnictwie jest konieczny w związku z spadkiem płacy realnej, związanej z inflacją w Polsce. Przykładem jest spór zbiorowy dotyczący podwyżek w PGG, który zakończył się porozumieniem w formie wzrostu wynagrodzenia pracowników o 6%. Dlatego konieczne jest sfinalizowanie toczących się negocjacji prowadzonych przez reprezentatywne organizacje związkowe w JSW S.A. dotyczących wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki. Żądania płacowe, których dotyczą negocjacje wiążą się z procentowym wzrostem wynagrodzeń za dni robocze - czytamy w komunikacie ZZ "Kadra" na kopalni "Pniówek".