środa, 8 kwietnia 2020

imieniny: Dionizego, Cezaryny, Radosława

RSS

Trzy duże projekty unijne dla raciborskiej oświaty, w tym najdroższy na Śląsku

27.02.2020 07:00 | 6 komentarzy | ma.w

Prawie 6 mln zł chce pozyskać raciborski magistrat na funkcjonowanie miejscowej edukacji. To projekty dla przedszkoli oraz szkół. O zamiarach magistratu informował radnych na lutowym posiedzeniu komisji oświaty naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Krzysztof Żychski.

Trzy duże projekty unijne dla raciborskiej oświaty, w tym najdroższy na Śląsku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1,5 mln zł z tej kwoty już zostało "zdobyte" przez urzędników z Batorego*. Od marca projekt dla przedszkoli będzie realizowany, a od września rozpoczną się zajęcia w placówkach, w ramach tegoż dofinansowania. Całość jest warta o 300 tys. zł więcej i ta kwota - 1,8 mln zł stanowi wkład własny raciborskiego samorządu.

Jak pochwalił się na lutowym posiedzeniu komisji oświatowej naczelnik Krzysztof Żychski (na zdj.), Racibórz zyskał w unijnym rozdaniu najwyższą kwotę w konkursie. Drugą lokatę na liście zwycięzców naboru w urzędzie marszałkowskim zajęły Wilkowice. Zgłosiły one projekt wart o połowę mniej od raciborskiego.

– Cieszy nas, że największy projekt na Śląsku będzie realizowany właśnie w Raciborzu – powiedział radnym K. Żychski.

Na nagłośnieniu pozyskania środków unijnych przez Miasto zależało przewodniczącej miejskiej komisji oświatowej Zuzannie Tomaszewskiej. Po posiedzeniu namawiała szefa edukacji, żeby "sprzedał" temat medialnie.

Jak oznajmił Krzysztof Żychski radnym, wydział edukacji stara się jeszcze o pozyskanie dwóch innych dofinansowań na działalność raciborskich placówek oświatowych. Jedno jest również dedykowane przedszkolakom, a drugie adresowane do szkół podstawowych. Łącznie na te 3 projekty wydziału edukacji można pozyskać z Brukseli 5,9 mln zł. Unijne dofinansowania zostaną przeznaczone na organizację zajęć w placówkach, ich doposażenie w sprzęt edukacyjny oraz szkolenia kadry nauczycielskiej.


* Oto szczegóły projektu, który w marcu będzie wdrażany w raciborskich placówkach oświatowych (źródło UM Racibórz):

"Wysoka jakość edukacji w mieście Racibórz"

1 mln 500 tys zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Projekt realizowany będzie w 12 raciborskich przedszkolach w okresie od marca tego roku do czerwca 2021 r. i będzie kontynuowany w latach następnych. Miasto złożyło już wniosek do RPO na kontynuację działań na kolejne 16 miesięcy.

Celem projektu jest wzrost dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej poprzez realizację:

  • zajęć wyrównujących szanse edukacyjne dzieci,
  • doposażenie placówek w pomoce do zajęć specjalistycznych
  • podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych nauczycieli w zakresie pedagogiki specjalnej.
  • grupę docelową stanowią dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

W ramach realizowanego projektu placówki doposażone zostaną w pomoce dydaktyczne i multimedialne. Podniesiona zostanie jakość oferty placówek poprzez organizację zajęć dodatkowych:

  • logopedycznych, ergoterapii - czyli aktywizowanie uczestników w codziennych sytuacjach życiowych,
  • arteterapii, terapii ręki, bajkoterapii, czy zajęć z gimnastyki korekcyjnej.

Nauczyciele odbędą szkolenia m.in. z terapii metodą Tomatisa, z rozwoju psychoruchowego, wezmą udział w warsztatach.

Ludzie:

Krzysztof Żychski

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz