Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Chcą budować u nas kolej. To może oznaczać wysiedlenia

26.02.2020 10:25 | 11 komentarzy | art

CPK konsultuje przebieg linii kolejowych w naszym powiecie i przedstawia trzy warianty. Dobrze zapoznać się z nimi i wziąć udział w konsultacjach.

Chcą budować u nas kolej. To może oznaczać wysiedlenia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

REGION, GODÓW Dwa tygodnie temu informowaliśmy o planach budowy tzw. szprychy nr 7 czyli linii kolejowej dużych prędkości, która ma połączyć nasz region z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Jego budowa planowana jest w podwarszawskim Baranowie. Jednym z elementów owej szprychy ma być budowa nowej linii kolejowej nr 170 od granicy państwa w Łaziskach przez Jastrzębie do Chybia i dalej w kierunku Katowic.

Tymczasem Spółka Centralny Port Komunikacyjny, która została powołana do realizacji budowy CPK i towarzyszącej mu infrastruktury 10 lutego rozpoczęła pierwszy etap konsultacji społecznych dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”. Jednym z elementów tego dokumentu są konsultacje i wizualizacje przebiegu linii kolejowych, które mają skomunikować cały kraj z CPK. Wśród nich wspomnianej linii kolejowej nr 170. To dokument bardzo ciekawy z punktu widzenia mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Dlaczego? Zaprezentowano w nim trzy warianty przebiegu tej linii na terenie powiatu, oznaczone kolorami jasnoniebieskim, zielonym i pomarańczowym. Warianty te znacznie się od siebie różnią proponowanym przebiegiem linii kolejowej nr 170.

Trzy warianty

Wariant oznaczony kolorem jasnoniebieskim przewiduje przebieg tej linii od granicy państwa przez północą część Łazisk (linia w tym wariancie przecina ul. Dworcową), południową i wschodnią część Skrzyszowa (przecina ul. 1 Maja i ul. Powstańców Śl.) następnie biegnie przez tereny niezamieszkałe w kierunku centrum Jastrzębia. Wariant zielony również zaczyna się przy granicy państwa w Łaziskach, ale dalszy jego przebieg znacznie się różni od wariantu pierwszego. Linia w tym wariancie odbiega dalej na północ, biegnąc przez Podbucze, następnie między Krostoszowicami a Skrzyszowem wzdłuż autostrady A1 i dalej przez niezamieszkałe tereny (m.in. teren dawnego zwałowiska w Skrzyszowie) w kierunku centrum Jastrzębia.