Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Będą wywłaszczenia w Żorach? Mieszkańcy boją się nowej linii kolejowej

25.02.2020 15:09 | 7 komentarzy | ska

Mieszkańcy Żor, szczególnie dzielnic Kleszczów, Baranowice, Rogoźna i Osiny pozostają w szoku co do planów Centralnego Portu Komunikacyjnego, a konkretnie przebiegu przez miasto nowej linii kolejowej. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie i każdy mieszkaniec może wnieść swoją opinię. Spotkanie CPK z samorządowcami dopiero się odbędzie.  

Będą wywłaszczenia w Żorach? Mieszkańcy boją się nowej linii kolejowej
Przebieg linii kolejowej do Centralnego Punktu Komunikacyjnego, który zdaniem prezydenta jest możliwy do realizacji. fot. UM Żory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Będą wywłaszczenia w Żorach? Mieszkańcy boją się nowej linii kolejowej

- Obecnie buduję dom w Kleszczowie i kiedy zobaczyłam planowany przebieg linii kolejowej myślałam, że to żart. Okazuje się, że nie i wielu mieszkańców nie jest tego świadomych. Mogą obudzić się dopiero wtedy, kiedy dostaną decyzję wywłaszczeniową, a wtedy nie będzie już odwrotu, bo za planami budowy nowych linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego ma iść specustawa wywłaszczeniowa. Tak więc, jeśli Państwo uzna, że chce tu budować, mieszkaniec nie będzie miał nic do gadania. Trzeba ostrzec mieszkańców i zachęcić do składania krytycznych opinii w konsultacjach - pisze do nas mieszkanka Żor. Konsultacje już trwają. Opinie można składać do 10 marca pod tym adresem: 

KONSULTACJE W SPRAWIE STRATEGICZNEGO STUDIUM LOKALIZACYJNEGO

Formularz internetowy jest preferowanym sposobem komunikacji z CPK , można również skontaktować się ze spółką poprzez adres e-mail konsultacje.cpk@cpk.pl oraz listownie na adres: Centralny Port Komunikacyjny sp. z o. o., Al. Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa (pod tym adresem przyjmowane są także wnioski składane osobiście).

Stanowisko w sprawie przebiegu nowej linii przez Żory zabrał również prezydent Waldemar Socha. - Po wnikliwej analizie zaproponowanych trzech wariantów przebiegu planowanej nowej linii kolejowej nr 170, wyrażam zdecydowane stanowisko, że jedynie wariant środkowy (granatowy), skorygowany w południowej części tak, aby przebiegał po istniejącej linii kolejowej, jest możliwy do zaakceptowania na terenie miasta Żory - informuje prezydent Waldemar Socha. Ten przebieg został zaznaczony na załączonej mapie kolorem czarnym.

- Przebieg projektowanej linii kolejowej w śladzie linii istniejącej jako rozwiązanie optymalne, pozwoli  uniknąć  „rozcięcia” miasta w miejscach rozwijającej się obecnie nowej zabudowy (w dzielnicach Kleszczów, Baranowice, Rogoźna, Rowień, Osiny) oraz ogromnych kosztów związanych z koniecznością przebudowy istniejącej infrastruktury, w tym infrastruktury drogowej. Wariant opiniowany pozytywnie minimalizuje koszty i ogranicza do minimum ingerencję w istniejącą zabudowę, w tym w istniejący układ drogowy - dodaje prezydent Żor. 

O sprawie informuje również radny Wojciech Maroszek. - Centralny Port Komunikacyjny - myślisz, że Ciebie nie dotyczy? Otóż ta inwestycja to nie tylko lotnisko, ale też m.in. sieć szybkich kolei. Trwa właśnie konsultacja jej przebiegu. Uwaga, Żory! Obecnie koncepcja przewiduje dwa alternatywne szlaki (zielona i pomarańczowa linie). Uważam, że puszczanie kolei przez świeżo zabudowane tereny, blisko osiedli mieszkaniowych, gdy w Żorach te pociągi nie będą stawać, jest złym pomysłem. Ja już swoje zastrzeżenie zgłosiłem. Teraz czas na Ciebie - pisze do mieszkańców radny Wojciech Maroszek

Co warto wiedzieć? CPK planuje dwa etapy konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Pierwszy właśnie trwa i dotyczy mieszkańców, którzy mają głos tylko do 10 marca. Drugim etapem będzie strategiczna ocena oddziaływania na środowisko, która będzie sporządzona w oparciu o prowadzone obecnie konsultacje. Wtedy również mieszkańcy będą mieli możliwość wyrażenia opinii w tej sprawie. Na razie oficjalnie nie włączono do konsultacji samorządów terytorialnych. Spotkanie w tej sprawie z włodarzami miast i gmin ma odbyć się 28 lutego w Jastrzębiu-Zdroju. 

Proponowane warianty przebiegu nowej linii kolejowej przez Żory. Linia granatowa opiera się na obecnie istniejącej linii kolejowej i została uznana przez prezydenta za jedyny możliwy wariant. Pozostałe dwa przebiegi (szczególnie zielony) wymagałyby wielu decyzji wywłaszczeniowej dla mieszkańców, a przebiegają m.in. przez tereny nowo wybudowanych osiedli. 

W tej sprawie postanowiła również działać radna Anna Gaszka.