Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Pół miliona na nowe kotły. Jeśli braknie pieniędzy to będzie losowanie

26.02.2020 13:00 | 0 komentarzy | art

Gmina Mszana przymierza się do tegorocznego naboru wniosków o dofinansowanie do wymiany starych, nieekologicznych kotłów. W poniedziałek 24 lutego radni mieli przegłosować w tej sprawie stosowną uchwałę.

Pół miliona na nowe kotły. Jeśli braknie pieniędzy to będzie losowanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MSZANA Gmina zakłada, że w tym roku wymienionych zostanie 100 kotłów, a więc nieco więcej niż w roku ubiełym, kiedy gmina dofinansowała wymianę 96 kotłów. Dofinansowanie udzielane będzie na wymianę starych kotłów węglowych i gazowych (tych ostatnich minimum 10-letnich) na nowe kotły węglowe, peletowe (spełniające wymogi ekoprojektu tzw. EcoDesign) oraz kotły gazowe. Wysokość dofinansowania, podobnie jak w latach ubiegłych wyniesie do 5 tys. zł. Co oznacza, że gmina przeznaczy na dofinansowanie pół miliona złotych. Podobnie jak przed rokiem o przyznaniu dotacji (oczywiście dla tych osób, które spełnią wymagania formalne) decydować będzie losowanie, ale tylko w przypadku jeśli chętnych na dotacje będzie więcej niż środków przeznaczonych na program.

W ubiegłym roku losowanie przeprowadzono po to by ludzie nie musieli stać w kolejkach przez urzędem gminy, które tworzyły się kiedy o przyznaniu dotacji decydowała data, a w zasadzie godzina złożenia wniosku. - Ten sposób się sprawdził, było o wiele mniej nerwów niż wtedy kiedy ludzie stali w kolejce – mówi Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie.

W wyniku losowania utworzona zostanie lista podstawowa osób, którym zostanie przyznana dotacja oraz lista rezerwowa, jeśli chętnych będzie więcej niż środków. Osoby z listy rezerwowej według kolejności będą przepisywane na listę podstawową, jeśli ktoś z listy podstawowej z jakichś przyczyn zrezygnuje z udziału w projekcie (przed podpisaniem umowy o dofinansowanie). - W ubiegłym roku też była lista podstawowa i rezerwowa, ostatecznie wszyscy chętni, którzy chcieli otrzymać dofinansowanie, to je otrzymali, choć byli też tacy, którzy z różnych powodów się wycofali, choć wcześniej deklarowali chęć wymiany kotła – zaznacza Książek-Rduch.