Niedziela, 5 kwietnia 2020

imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny

RSS

Filmy, inscenizacja historyczna i patriotyczny bieg, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu

25.02.2020 10:45 | 2 komentarze | ż

Podajemy program miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Filmy, inscenizacja historyczna i patriotyczny bieg, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
luty
27 czwartek

Żołnierze Wyklęci to zbiorcza nazwa dla antykomunistycznego narodowego podziemia, które wywodziło się z takich organizacji polskiego państwa podziemnego jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość, Narodowe Siły Zbrojne. Po roku 1945r. walczyli oni zbrojnie z władzą komunistyczną i nie skorzystali z amnestii z 1947r. Swoją walkę kontynuowali jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Ocenia się, że w walce ze służbą bezpieczeństwa zginęło ok. 7 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Ostatnim żołnierzem podziemia niepodległościowego był Józef Franczak ps. Laluś. Zginął z rąk SB 21 października 1963 roku.

Wywieś flagę

3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Zachęcamy do wywieszenia flagi narodowej w tym dniu i do przyłączenia się do raciborskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych - czytamy w komunikcie raciborskiego magistratu.

Lekcje patriotyzmu

W tym tygodniu od 24 - 28 lutego, jedna z lekcji historii w każdym z oddziałów raciborskich szkół podstawowych poświęcona będzie popularyzacji wiedzy historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Jedną z lekcji przeprowadzi prezydent Dariusz Polowy. Uczniowie zachęcani są także do wzięcia udziału w konkursach historycznych: "Żołnierze Wyklęci 1944-1963" oraz "II Wojna i czasy powojenne we wspomnieniach" organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 15 z Oddziałami Sportowymi pod honorowym patronatem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego.

Filmy w "Strzesze"

W czwartek 27 lutego zapraszamy do Domu Kultury Strzecha na seans filmów historycznych. Początek o godz. 18.00. W repertuarze:

 • "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi"
 • "Walerian Tumanowicz. Historia nie tylko rodzinna"

Msza i inscenizacja na rynku

- W sobotę 29 lutego zapraszamy na rynek na inscenizację militarną odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa z udziałem grup rekonstrukcyjnych i sprzętu z epoki. Rozpoczęcie inscenizacji, w której udział weźmie grupa 30 rekonstruktorów, planowane jest na godzinę 12.00. Dla widzów przewidziano dodatkowe atrakcje: wystawę militariów, ognisko i gorący poczęstunek grochówką - informuje raciborski magistrat.

Program:

 • 10.00 zbiórka na raciborskim rynku
 • 10.15 msza święta w kościele pw.WNMP
 • 12.00 rozpoczęcie inscenizacji

Dwa biegi

W niedzielę 1 marca zostaną zorganizowane dwie imprezy sportowe. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się tuż przed Biegiem Twardziela w Arboretum Bramy Morawskiej.

 • Start biegu "Biegu Pamięci Żołnierzy Wykletych" - godz. 10.00
 • Dystans: 1963 m. Dystans nie jest przypadkowy, bo właśnie w 1963 roku zginął Józef Franczak, ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego.
 • Limit zawodników: 190 osób
 • Zapisy prowadzone są TUTAJ.
 • Bieg twardziela - jeden z najbardziej wymagających biegów raciborskich. Bieg rozgrywany jest na dystansie ok. 7 km.

Spotkanie w bibliotece

- W poniedziałek 2 marca zapraszamy do raciborskiej książnicy na spotkanie z reporterem specjalizującym się w historii polskiego komunizmu Piotrem Lipińskim - informuje UM Racibórz.

 • Początek spotkania - godz. 18.00
 • Miejsce - MiPBP w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12

źródło: UM Racibórz, oprac. ż