środa, 1 kwietnia 2020

imieniny: Grażyny, Hugona, Teodory

RSS

Place zabaw, które urzekną nie tylko najmłodszych

24.02.2020 15:30 | 0 komentarzy | (s)

Plac zabaw to szczególne miejsce na planie każdej miejscowości, bez względu na jej wielkość czy liczbę mieszkańców. Bezpieczna przestrzeń do zabawy dla najmłodszych członków społeczności, która zachwyca swoją nowoczesnością i funkcjonalnością? Jesteśmy na tak! Jak powinien wyglądać plac zabaw? Jakie urządzenia powinny się na nim znaleźć? Zdobyliśmy przepis na idealne miejsce do zabaw - nie tylko dla najmłodszych!

Place zabaw, które urzekną nie tylko najmłodszych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

“Badania terenowe” na dobry początek!

Idealny plac zabaw to miejsce, które harmonijnie wpisuje się w otoczenie i w optymalny sposób zaspokaja potrzeby wszystkich jego użytkowników. Właśnie dlatego zanim przystąpimy do projektowania i budowy placu zabaw - powinniśmy przeprowadzić szczegółowe “badania terenowe”. Rozpoznanie architektury otoczenia jest zdecydowanie najłatwiejszym elementem owych badań - wystarczy przeanalizować istniejące zabudowania lub zapoznać się z wizualizacjami budynków, które są dopiero w trakcie powstawania, by przekonać się z jakim stylem i kolorystyką mamy do czynienia.  

Styl placu zabaw a architektura otoczenia

Biorąc pod uwagę charakter zabudowy, dominującą stylistykę, materiały i kolory - możemy zdecydować się na postawienie placu drewnianego lub stalowego, z uniwersalną kolorystycznie bazą (jasne lub ciemne drewno, szarości) oraz dowolnymi, barwnymi akcentami. Drewno jest materiałem uniwersalnym, który dobrze wpisuje się w każdą przestrzeń - miejską i wiejską, mniej i bardziej zieloną. Z kolei stalowe place zabaw harmonijnie wkomponowują się w nowoczesne osiedla i doskonale wyglądają w otoczeniu biurowców, w konstrukcjach których dominuje szkło i innowacyjne materiały wykończeniowe. Dlaczego design placu zabaw jest taki ważny? Naszym celem powinno być stworzenie miejsca, które nie tylko będzie bezpieczne, ciekawe i funkcjonalne, ale również... po prostu ładne! 

Potrzeby małego użytkowników pod lupą

Zaprojektowanie funkcjonalnego placu zabaw, który zaspokoi potrzeby jak najszerszego grona jego użytkowników wymaga przeanalizowanie, kto będzie z tego miejsca korzystał. Stworzenie placu zabaw na terenie należącym do przedszkola czy szkoły nie stanowi większego wyzwania - inwestor oraz producent placów zabaw doskonale wiedzą w jakim przedziale wiekowym będą dzieci z niego korzystające, dzięki czemu może bez problemu zaproponować rozwiązania optymalnie dopasowane do ich naturalnych, wynikających z etapu rozwojowego, potrzeb oraz pozwalające na równoległą zabawę wszystkim uczestnikom grupy przedszkolnej lub szkolnej.

Zdecydowanie większym wyzwaniem jest zaprojektowanie osiedlowego, miejskiego lub wiejskiego placu zabaw, którego użytkownicy stanowią mocno zróżnicowaną grupę - zarówno pod względem wieku, jak i specyficznych potrzeb. Ogólnodostępny plac zabaw powinien oferować urządzenia i konstrukcje dostępne zarówno dla maluchów, czyli dzieci od pierwszego roku życia (oczywiście przeznaczone do zabawy pod nadzorem rodziców!), jak i starszaków, dzieci w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym. Należy również pamiętać o dostosowaniu choćby części urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Strefa relaksu dla młodzieży i dorosłych

Dobrze zaprojektowany plac zabaw to miejsce nie tylko dla najmłodszych! Przecież maluchy i starszaki przychodzą na plac zabaw pod opieką osób dorosłych, którym zdecydowanie należy się chwila wytchnienia i relaksu. Podczas gdy dzieci będą bezpiecznie eksplorować kolejne urządzenia i konstrukcje - opiekunowie i rodzice powinni mieć możliwość skorzystania z wygodnych ławek. Czy jednak siedzenie jest jedyną formą relaksu, którą możemy zaproponować dorosłym? Nie!

Coraz częściej spotykamy się z inwestycjami, które zakładają stworzenie siłowni plenerowej w pobliżu placów zabaw. To trend, który z roku na rok zyskuje na popularności. Siłownia pod chmurką usytuowana obok placu zabaw umożliwia atrakcyjne (i zdrowe!) spędzenie czasu na świeżym powietrzu zarówno młodzieży (np. starszemu rodzeństwu dziecka bawiącego się na placu zabaw), jak i osobom dorosłym oraz seniorom. Najlepsi producenci placów zabaw mają już w swojej ofercie nie tylko klasyczne urządzenia fitness, ale również siłownie profesjonalne, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń ze zmiennym obciążeniem. 

Najlepszy producent placów zabaw poszukiwany

Jest teren pod inwestycję? Zabezpieczono środki na realizację projektu placu zabaw lub placu zabaw ze strefą urządzeń dla młodzieży i osób dorosłych? Czas znaleźć idealnego producenta, którego rzetelność i profesjonalizm zagwarantują powodzenie całej inwestycji. Wybierając producenta placów zabaw i siłowni plenerowych postawmy na firmę, która może się pochwalić udanymi realizacjami minimum kilkudziesięciu projektów różnej wielkości. Sprawdźmy dokładnie ofertę producenta - im jest ona szersza, tym większa szansa na stworzenie maksymalnie funkcjonalnego i designerskiego placu zabaw, bez konieczności rezygnowania z jakichkolwiek pomysłów czy rozwiązań.

Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy firmie Activeline z Lublina, producentowi placów zabaw, siłowni plenerowych i profesjonalnych siłowni zewnętrznych.

Materiał zewnętrzny