Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

W Samborowicach pożegnali karnawał. Przez wioskę przeszły dwa niedźwiedzie [ZDJĘCIA, WIDEO]

22.02.2020 15:21 | 0 komentarzy | mad

Mężczyzna przebrany za niedźwiedzia zaprasza do tańca miejscowe kobiety. Taniec z misiem zapewnia im pomyślność na cały rok. 22 lutego, czyli w ostatnią sobotę karnawału ulicami sołectwa Samborowice w gminie Pietrowice Wielkie przeszedł korowód z dwoma niedźwiedziami ze słomy. Wydarzenie organizowane jest tam od lat. Tanzbär to symbol ostatków.

W Samborowicach pożegnali karnawał. Przez wioskę przeszły dwa niedźwiedzie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W ramach wydarzenia rokrocznie przez wioskę przechodzi barwny korowód z dwoma niedźwiedziami ze słomy. Przebierańcy, obchodząc wioskę, mazali wszystkich po twarzach czarną sadzą. Z kolei ksiądz – przebieraniec kropił wszystkich na wypadek "nieczystości". Tradycyjnie pod koniec parady, dorosły niedźwiedź zginął. To ma podkreślić symbolikę końca karnawału i zabaw, a zaznaczyć początek postu. Ciągle jednak żywy pozostaje mały niedźwiedź jako nadzieja na nowe czasy. To on pożegna karnawał w przyszłym roku.

Wydarzenie zorganizowała miejscowa OSP oraz rada sołecka z sołtysem Adrianem Niewierą na czele. W trakcie przemarszu korowodu przygrywała orkiestra z Bolesławia pod batutą Brunona Stuchłego. Tradycyjnie na tanzbär przybyła radna z Samborowic Ilona Gawlica.

Po raz drugi w rolę dorosłego niedźwiedzia wcielił się Dietmar Niewiera. Z kolei młodym niedźwiedziem był Martin Rosina, to jego debiut w tej roli.

Szerszą relację zamieścimy w papierowym wydaniu "Nowin Raciborskich" (w sprzedaży od 25 lutego 2020 r.).

Ludzie:

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie