Sobota, 4 kwietnia 2020

imieniny: Izydora, Wacława, Platona

RSS

PILNE

Wicemarszałek Kałuża w Kuźni Raciborskiej: Dołuje nas jakość powietrza

21.02.2020 14:25 | 8 komentarzy | mad

Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej w piątek 21 lutego zorganizował konferencję prasową w ramach roboczej wizyty wicemarszałka województwa śląskiego Wojciech Kałuży. Była mowa o środkach jakie w ostatnim czasie trafiły do miejscowego samorządu.

Wicemarszałek Kałuża w Kuźni Raciborskiej: Dołuje nas jakość powietrza
Spotkanie zorganizowano w sali urzędu stanu cywilnego, mieszczącej się przy urzędzie miejskim.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi o kilka różnych projektów. Pierwszymi wymienianymi przez burmistrza Pawła Machę są pieniądze na Odnawialne Źródła Energii. Środki trafiły do samorządu w wyniku renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Komisja Europejska wyraziła zgodę na zwiększenie alokacji przeznaczonej w programie na dofinansowanie inwestycji w OZE. Bo przypomnijmy, że po pierwszym rozdaniu samorząd nie załapał się do dofinansowania. Urzędnicy jednak postanowili się odwołać od decyzji i czekać na kolejną. Okazuje się, że trafnie, bo środki samorząd otrzymał, a finalnie mieszkańcy biorący udział w projekcie. Mowa o kwocie 6 mln złotych, w ramach której wykonanych zostanie 408 instalacji w 300 budynkach. Koszt całości to 8,2 mln złotych.

Kolejnymi środkami, które trafiły z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach do Kuźni Raciborskiej, są te na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Przedmiotem zadania jest wykonanie prac termomodernizacyjnych, modernizacji instalacji c.o. (w tym montaż OZE w 4 budynkach), łącznie w 8 budynkach, należących do gminy. Są to: przedszkole nr 1 w Kuźni Raciborskiej, ZGKiM w Kuźni Raciborskiej, przedszkole w Rudach, Wiejski Ośrodek Kultury w Turzu, OSP Turze, Jankowice i Ruda Kozielska oraz gminny budynek przy ulicy Jagodowej 15 w Kuźni Raciborskiej. Kwota dofinansowania to 2,5 mln zł. Projekt jest wart 3,5 mln zł.

W trakcie spotkania burmistrz Macha mówił również o środkach, które trafiły do Kuźni Raciborskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na przebudowę ul. Powstańców. W ramach zadania wymieniona zostanie nawierzchnia drogi oraz przebudowany zostanie chodnik z wydzieleniem ścieżki rowerowej. Zmian doczeka się także oświetlenie uliczne. Z kolei w rejonie ul. Browarnej powstaną nowe miejsca parkingowe. Ponadto przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Powstańców i Słowackiego wraz z wykonaniem zatoki autobusowej na ul. Słowackiego, jak i stworzone zostanie bezpieczne przejście dla pieszych, w tym z sygnalizacją wzbudzaną w obrębie pobliskiego przedszkola. Dofinansowanie wynosi nieco ponad 1 mln 694 tys. zł. Zadanie ma być gotowe do końca roku.

Do pozyskanych środków zaliczają się również te na przebudowę drogi gminnej ul. Cysterska i ul. Sobieskiego w Rudach. To inwestycja za prawie 3 mln zł. Dofinansowanie wynosi natomiast 2 mln zł. Wyłoniony został już wykonawca inwestycji, to Hucz Spółka. Prace mają rozpocząć się w maju, a zakończyć się do końca roku.

Była także mowa kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, obecnie gmina jest na etapie podłączeń domostw. Ta sama inwestycja została przeprowadzona także w Rudach, gdzie skanalizowano pół wsi.

Pan marszałek wspiera nas, jak tylko potrafi. Bardzo dziękuję za gospodarską wizytę – mówił burmistrz Paweł Macha. – Samorządowiec jest zadowolony w chwili, kiedy mu przyznają dofinansowanie, a drugi raz, kiedy rozliczy dane zadanie. Ponieważ to karkołomne przedsięwzięcie, zwłaszcza instalacje OZE – dodał włodarz Kuźni. Dziękując chwilę później marszałkowi za wizytę. – Jestem zaszczycony, że pan odwiedził taką małą miejscowość, ja ta moja – kontynuował włodarz. Zapraszając również do Rud, gdzie za ponad 2 mln złotych odnawiana jest kolej wąskotorowa.

– To nie jest tak, że zamykamy się tylko i wyłącznie w murach Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i jesteśmy niedostępni. Samorząd województwa śląskiego z marszałkiem Jakubem Chełstowskim otwarcie podchodzi do sprawy związanej z samorządowcami. Bo trzeba się spotykać, trzeba rozmawiać – powiedział z kolei wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża. Dalej zauważał, że środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego napędzają gospodarkę, ale też tworzą wiele możliwości. Zaznaczał przy tym, że to jeszcze nie koniec z dotacjami na OZE w ramach obecnej perspektywy finansowej. – Będziemy jeszcze przy tych działaniach trochę „mieszać”, bo warto lokować środki w te działania, które są stricte dobre dla mieszkańców, dla naszego powietrza. Dlatego, żeby w końcu można było powiedzieć, że na Śląsku mieszka się fajnie. Bo jeżeli patrząc pod względem gospodarczym, jesteśmy drugim regionem w Polsce, gdzie się najlepiej inwestuje. To pod względem jakości życia jesteśmy na ostatnim miejscu w Polsce. Tak naprawdę jedynym wskaźnikiem, który nas dołuje, to jakość tego powietrza, czyli to, czym oddychamy i czym na co dzień oddychają nasze dzieci i bliscy – kontynuował Wojciech Kałuża. Zaznaczając, że nadchodzi nowa perspektywa finansowa, w ramach której nacisk kładziony będzie właśnie na projekty związane z OZE.

W spotkaniu uczestniczyli również: wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, wójt Krzyżanowic, a zarazem przewodniczący konwentu wójtów, burmistrzów, starosty i prezydenta Grzegorz Utracki oraz Maria Wyszomierska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stara Kuźnia.

(mad)

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej