Sobota, 4 kwietnia 2020

imieniny: Izydora, Wacława, Platona

RSS

PILNE

Kosztowne strażackie pranie

25.02.2020 13:00 | 23 komentarze | juk

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marklowicach poprosili włodarzy gminy o zakup pralki do ubrań bojowych, której koszt oscyluje w granicach 40 tys. zł.

Kosztowne strażackie pranie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MARKLOWICE Jednym z przywilejów straży pożarnej zarówno tej państwowej, jak i ochotniczej jest posiadanie własnego umundurowania. To bojowe jest kwintesencją tego fachu. Obszerne, choć z modelu na model coraz lżejsze, ma zapewnić strażakom możliwość bezpiecznego i profesjonalnego wykonania zadania. - Sprawa czystości naszych bojowych mundurów jest wyjątkowo ważna. I nie chodzi tu tylko o estetykę, ale przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo i uniknięcie groźnych chorób, będących skutkiem zabrudzeń, które zostają na ubraniach po akcji - zwracają uwagę strażacy z OSP Marklowice.

Sprawa bezpieczeństwa i zdrowia

Strażackie akcje są bardzo zróżnicowane. Ochotnicy biorą udział w wyjazdach do m.in. wypadków drogowych, pożarów, czy utylizacji różnego typu odpadów. Wszystkie te działania powodują, że strażacy narażeni są na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych. - To, że mamy na sobie mundur nie znaczy, że nic nam nie grozi. Wszystkie związki chemiczne, które wydzielane są np. podczas pożaru, osadzają się na naszym ubraniu i trzeba je w odpowiedni sposób usunąć i wyczyścić. Jest to niezbędne dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa - mówi Piotr Nowak, naczelnik OSP Marklowice. Dodaje, że chemikalia, które pozostają na mundurze, mogą spowodować m.in. jego późniejsze zapalenie się oraz mogą być przyczyną np. chorób skórnych, a nawet nowotworów. Dlatego ochotnicy zwrócili się do władz gminy o kupno specjalistycznej pralki od prania ich ubrań bojowych.

Ludzie:

Benedykt Kołodziejczyk

Benedykt Kołodziejczyk

Radny Miasta Rybnik.