Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Chętnych do wymiany pieców więcej niż pieniędzy

22.02.2020 07:00 | 4 komentarze | juk

Marklowiccy włodarze zdecydowali o wsparciu wszystkich wnioskujących w ramach gminnej dotacji na realizację inwestycji związanych z modernizacją systemu grzewczego. W sumie mieszkańcy otrzymają na ten cel 800 tys. zł.

Chętnych do wymiany pieców więcej niż pieniędzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MARKLOWICE Wystarczy kilka starych kopciuchów, by przy bezwietrznej pogodzie wytworzył się trujący smog. Dlatego włodarze Marklowic również w tym roku postanowili przeznaczyć pieniądze na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Chętnych po eko-dotacje w zakresie dzierżawy nowych urządzeń okazało się jednak więcej niż zabezpieczonych pieniędzy.

Zainteresowani mieszkańcy otrzymaniem dofinansowania swoje wnioski mogli składać do 31 stycznia. Przypomnijmy, że przy wymianie starych kotłów węglowych na nowe piece opalane węglem lub peletem to gmina w drodze przetargu kupi piece i będzie ich właścicielem. Natomiast mieszkaniec zapłaci jednorazowy czynsz z tytułu 10-letniej dzierżawy nowego urządzenia. Koszt dzierżawy kotła będzie wynosił 15% jego wartości (w trakcie poprzednich edycji było to około 1,5 tys. zł). Po stronie dzierżawcy prócz jednorazowego czynszu leży także pokrycie kosztów montażu urządzenia.

Gmina przeznaczyła na dofinansowania wymian starych kopciuchów 550 tys. zł. W przypadku liczby wniosków przekraczającej planowaną ilość kotłów do dzierżawy miało odbyć się losowanie. - Losowania nie będzie - informuje jednak Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. - Do urzędu wpłynęło 68 wniosków. Wspólnie z radnymi zdecydowaliśmy jednak o zwiększeniu zabezpieczonych na ten cel pieniędzy tak, aby nowe piece otrzymali wszyscy zainteresowani - dodaje podkreślając, że warunkiem decydującym o otrzymaniu dotacji będzie weryfikacja wniosków pod względem formalnym. Do zabezpieczonej w gminnym budżecie puli pieniędzy dołożono dodatkowo 250 tys. zł.

(juk)