Sobota, 18 września 2021

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

O profilaktyce mięśni dna miednicy w bibliotece na Ocicach

18.02.2020 16:43 | 0 komentarzy | d

Biblioteka w Ocicach stawia na zdrowie w każdym wieku. Po spotkaniach z dietetykiem klinicznym, trenerem mentalnym czy warsztatach z masażu Shantala, przyszedł czas na temat delikatny, ale niezwykle istotny dla kobiet. O profilaktyce mięśni dna miednicy opowiedziała fizjoterapeutka Agata Szczepaniak.

O profilaktyce mięśni dna miednicy w bibliotece na Ocicach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dno miednicy to mięśnie, które rzadko ćwiczymy świadomie. Nasze zainteresowanie nimi zaczyna się, dopiero kiedy pojawia się problem w postaci schorzeń ginekologicznych, urologicznych czy proktologicznych. Tymczasem z badań wynika, że aż 80% kobiet odczuwa dyskomfort w tej sferze. Powszechne po porodzie i przekwitaniu nietrzymanie moczu nie musi, a nawet nie powinno być normą, dlatego warto skorzystać z fachowej porady i pomocy.

W trakcie spotkania uczestniczki dowiedziały się, że nie tylko okres ciąży i porodu wpływa na mięśnie dna miednicy, ale także złe nawyki toaletowe, co skutkuje obniżeniem narządów, nietrzymaniem moczu i innymi dolegliwościami. Pani Agata, która zainteresowała się tym tematem i ukończyła kurs "Zaawansowane techniki fizjoterapii w uroginekologii i położnictwie" po ciężkim porodzie, zachęcała do profilaktyki i ćwiczeń, udzielając zgromadzonym paniom licznych wskazówek.

To nie koniec prozdrowotnych wykładów w Ocicach. Już 19 marca o godz. 16.00 biblioteka organizuje kolejne spotkanie z dietetyczką Magdaleną Kopel, która podpowie seniorom co jeść a czego unikać, żeby zachować zdrowie, energię i pogodę ducha.

źródło: MiPBP Racibórz