Niedziela, 5 kwietnia 2020

imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny

RSS

PILNE

Parlamentarzyści i radni wojewódzcy na sesji w Rydułtowach

19.02.2020 07:00 | 7 komentarzy | ska

RYDUŁTOWY Na ostatnią sesję Rady Miasta Rydułtowy zaproszeni zostali parlamentarzyści i radni sejmiku wojewódzkiego, aby podyskutować o możliwościach pozyskiwania środków, szczególnie na cele ekologiczne oraz swoich działaniach, podejmowanych dla mieszkańców.

Parlamentarzyści i radni wojewódzcy na sesji w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rząd walczy ze smogiem. A samorząd biednieje

– W 2018 roku zmarło w Polsce najwięcej ludzi od czasu wojny. Od dwóch lat rośnie umieralność. Naukowcy zdiagnozowali, że mimo postępu medycyny, który wydłuża czas życia, ten wzrost umieralności wiąże się z jakością życia i jakością środowiska. M.in. z jakością powietrza. Kiedyś nie prowadzono takich badań i nie było takiej świadomości – mówiła posłanka Gabriela Lenartowicz, rozpoczynając tematy związane ze smogiem. - Jedną z form wsparcia na wymianę ogrzewania, ale też na termomodernizację budynków czy ograniczenie zużycia ciepła jest ulga podatkowa w PIT. Ta ulga została wprowadzona jeszcze w poprzedniej kadencji i działa od ubiegłego roku. Konsekwencje tej ulgi będziemy odczuwać już w tym roku – informowała Gabriela Lenartowicz, podkreślając, że koszty wprowadzenia ulgi poniosą samorządy, którym znów zmniejszą się dochody. Rząd zaś zrekompensuje sobie utratę wpływów do budżetu podatkiem VAT od zrealizowanych inwestycji.

Transformacja i przedsiębiorcy

Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jarosław Szczęsny poruszył temat transformacji terenów pogórniczych. - Żeby przyciągnąć inwestorów musimy stworzyć nowe przedsiębiorstwa, fabryki, gdzie znaleźliby pracę pracownicy odchodzący z górnictwa czy dziedzin okołogórniczych. Do tego aby ci inwestorzy tutaj byli, potrzebują odpowiedniej infrastruktury, więc dochodzą kwestie związane z drogownictwem. Istotny jest też jeden właściciel terenu czy mienia pokopalnianego. Tę kwestię na konferencji w Katowicach podnosili prezydencji np. z Zabrza. Jeżeli to był teren pogórniczy i cały ten teren przejąłby samorząd, byłoby łatwiej znaleźć inwestora – powiedział Jarosław Szczęsny. - Dla samorządu wojewódzkiego jest to sprawa bardzo ważna. W krok za tym na najbliższej sesji sejmiku zostanie powołana komisja ds. transformacji gospodarczej – dodał Jarosław Szczęsny.

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.