Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Worek wieści i obietnic z Warszawy

19.02.2020 07:00 | 5 komentarzy | żet

Wiceprezydent Michał Fita i raciborska radna Anna Szukalska odbyli szereg spotkań z członkami rządu oraz państwowych agencji i spółek, w trakcie których zabiegali o realizację przedsięwzięć istotnych dla Raciborza.

Worek wieści i obietnic z Warszawy
Radna Anna Szukalska, wiceprezydent Raciborza Michał Fita, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz minister Michał Woś
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Harmonogram remontu dworca

Spotkanie z prezes PKP Małgorzatą Zielińską dotyczyło przebudowy dworca kolejowego w Raciborzu. Wiadomo już, że oferty na wykonanie dokumentacji projektowej tego przedsięwzięcia złożyło sześć podmiotów. Przetarg wkrótce zostanie rozstrzygnięty, a najprawdopodobniej w połowie marca zostanie podpisana umowa na realizację przedmiotu zamówienia. Zwycięzca przetargu będzie miał 46 tygodni na zaprojektowanie przebudowy raciborskiego dworca kolejowego. Po wykonaniu projektu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na roboty budowlane (luty 2021 roku). Optymistyczny wariant zakłada zakończenie prac jeszcze w 2023 r.

Linia do Racławic

Następnie wiceprezydent Raciborza spotkał się z wiceministrem aktywów państwowychJanuszem Kowalskim, który nadzoruje m.in. PKP. – Jest inicjatywa, żeby wznowić ruch na trasie kolejowej Racibórz – Racławice Śląskie (przez Głubczyce). Myślimy o tym m.in. ze względu na położone nieopodal tej linii Eko-Okna – mówi M. Fita.

Ponadto podczas spotkania poruszono również kwestię zbyt długiego czasu dojazdu koleją z Raciborza do Katowic.

Szkoła muzyczna i Strzecha

Spotkanie w gabinecie wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego dotyczyło m.in. uruchomienia w Raciborzu drugiego stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej. Wiceprezydent Michał Fita argumentował, że jest to potrzebne, gdyż dzieci uczące się w szkole muzycznej pierwszego stopnia po zakończeniu edukacji na tym szczeblu zmuszone są dojeżdżać do Rybnika. Niedogodności związane z długim czasem takich dojazdów sprawiają, że duża część utalentowanej młodzieży przerywa naukę gry na instrumencie. Moglibyśmy tę młodzież zatrzymać w Raciborzu. – Nie chcę mówić, że padły jakieś deklaracje, ale nie zobaczyłem też czerwonego światła – relacjonuje M. Fita.

Rozmowy w ministerstwie kultury dotyczyły również możliwości pozyskania dofinansowania na remont Domu Kultury „Strzecha”.

Gaz i kotły

Kwestię gazyfikacji Markowic oraz Miedoni poruszono podczas spotkania z wiceprezesem Polskiej Spółki Gazownictwa Robertem Gutem. – Szczególnie zależy nam na pociągnięciu nitki do ulicy Kwiatowej (w ciągu DK 45, wylot z miasta w kierunku Opola – red.). Jeśli Polska Spółka Gazownictwa zdecyduje się na tę inwestycję, zyskamy dodatkowy argument w rozmowach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie położenia tam chodnika – wyjaśnia wiceprezydent Fita.

Rozmowy z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczyły możliwości pozyskania dofinansowania na modernizację źródeł ciepła w zasobie mieszkaniowym gminy zarządzanym przez Miejski Zarząd Budynków.

Co dalej z budynkiem po G5?

Oprócz tego Michał Fita i Anna Szukalska spotkali się również z wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aliną Nowak. Rozmawiano o nowej formie wsparcia społecznego w postaci Centrum Usług Społecznych. – Rozważamy możliwość, czy takie centrum mogłoby powstać w budynku przy ul. Opawskiej, zwolnionym po likwidacji Gimnazjum nr 5 – kończy M. Fita.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza