Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

Węgiel od związkowców trafił do schroniska dla bezdomnych

18.02.2020 14:13 | 11 komentarzy | juk

Wczoraj górnicy wysypywali węgiel w biurach poselskich posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dziś trafił on do wodzisławskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn.

Węgiel od związkowców trafił do schroniska dla bezdomnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ciąg dalszy wczorajszej (17.02) akcji związkowców górniczych, którzy odwiedzili biura poselskie posłów Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że oprócz swoich postulatów zostawiali tam także węgiel. Wysypali go w biurach należących do m.in. senator Ewy Gawędy, wiceministra Adama Gawędy oraz posłanki Teresy Glenc. O sprawie pisaliśmy tutaj. Teraz węgiel trafił do wodzisławskiego schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Charytatywne „Rodzina”.

Dziś (18.02) dokładnie o godz. 11.00 przed budynkiem schroniska przy ul. Marklowckiej przyjechała mała ciężarówka załadowana surowcem. - To 2 tony węgla - mówiła Ewa Gawęda. - Polska Grupa Górnicza pozbierała węgiel, który związkowcy zostawili w biurach poselskich i wspólnie stwierdziliśmy, że warto go przekazać osobom potrzebującym. Stąd nasza wizyta w tym miejscu - dodała. Pani senator podkreśliła, że ze sposobem protestu górników nie do końca się zgadza. - Według mnie nie powinno do takich, jak ta wczorajsza, sytuacji dochodzić. Jestem zwolennikiem dialogu i spokojnej rozmowy, a nie aktów wandalizmu - mówiła stanowczo.

W schronisku przy ul. Marklowickiej przebywa obecnie 18 mężczyzn. Z podarowanego węgla cieszą się zarówno oni, jak i włodarze Towarzystwa Charytatywnego „Rodzina”. - Jesteśmy wdzięczni za ofiarowany węgiel - mówiła tamtejsza prezes Marta Rychlik Kieljan. - Staliśmy właśnie przed decyzją zakupu węgla i zastanawialiśmy się, z jakich środków go sfinansujemy. Tym bardziej cieszy nas ten prezent - dodała. Senator Gawęda zauważyła, że Towarzystwu nie są obojętne kwestie ekologiczne związane przede wszystkim z mniejszą emisją zanieczyszczeń podczas ogrzewania budynku. Dlatego zapewniła, że tamtejsi palacze korzystają z metody górnego spalania.

Przypomnijmy, że poniedziałkowa akcja górników była pierwszym z działań zaplanowanych na najbliższe dni przez związkowców. 25 lutego w kopalniach PGG odbędzie się referendum strajkowe, natomiast trzy dni później górnicy pojadą na manifestację do Warszawy. Powodem protestu górników jest z jednej strony brak porozumienia w sporze zbiorowym dotyczącym płac, a z drugiej pogłębiające się problemy przedsiębiorstwa związane ze sprzedażą węgla. Związkowcy domagają się podwyżki płac o 12% oraz działań na rzecz poprawy sytuacji górnictwa: zapewnienia zbytu węgla do krajowej energetyki i zmniejszenia importu tego surowca.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm