Czwartek, 27 lutego 2020

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

W Raciborzu zamontowano pierwsze miejskie parkomaty

14.02.2020 22:17 | 2 komentarze | ż

Dotychczas parkomaty funkcjonowały jedynie na niektórych prywatnych parkingach, jednak od marca urządzenia tego typu będą wykorzystywane również do poboru opłat za parkowanie w centrum Raciborza.

W Raciborzu zamontowano pierwsze miejskie parkomaty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

2 marca rusza nowy system poboru opłat w strefie płatnego parkowania w Raciborzu. Od nowego miesiąca opłaty za pozostawienie pojazdu w wyznaczonej strefie, będziemy wnosić nie u pracownika, a w parkomacie. Nowe urządzenia stoją już w 18 punktach miasta. Trwają prace związane z przekazaniem strefy nowemu administratorowi – Przedsiębiorstwu Komunalnemu.

Pieniądze dla miasta

- Dotychczas strefę obsługiwała firma zewnętrzna – miasto przeznaczało na ten cel średnio 500 tys zł. rocznie. Zysk ze strefy, jaki wpływał do Miasta oscylował na granicy 1 % ( około 5 tys. zł). Teraz całość zysku, którą wygeneruje strefa płatnego parkowania zostanie w mieście. Kilkadziesiąt procent przychodu z funkcjonowania strefy zasili miejską spółkę PK, reszta wpłynie bezpośrednio do kasy gminy - o dokładnym podziale procentowym przesądzą planowane na przyszły tydzień negocjacje - czytamy w komunikacie raciborskiego magistratu.

Zmiany w strefie

Strefę płatnego parkowania wyznaczono pasami drogowymi ulic: Odrzańskiej, Chopina, Gimnazjalnej, Długiej, Rzeźniczej, Rynek, Nowej, Solnej, Bankowej, Browarnej, Mickiewicza, Młyńskiej, Szewskiej, Zborowej, Basztowej raz placami Ofki Piastówny i Wolności. Ze strefy wyłączony zostanie odcinek ul. Mickiewicza od skrzyżowania z ul. Drzymały do placu Dworcowego oraz plac Dworcowy.

Na początku tylko bilon

Po 2 marca opłaty za pozostawienie pojazdu w strefie należy uiszczać w parkomacie. W marcu należność opłacimy tylko bilonem, z czasem wdrażane będą kolejne usługi: możliwość zapłaty kartą oraz za pomocą aplikacji – procedury zawarcia umów z operatorami kart płatniczych i aplikacji mobilnej przez nowego operatora strefy mają potrwać maksymalnie dwa miesiące.

Bilet przypisany do rejestracji, a nie miejsca

Pełna informacja i instrukcja obsługi parkomatów znajduje się na urządzeniach. Konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu. - Co istotne, bilet nie jest przypisany danemu miejscu, ale obowiązuje w całej strefie w okresie czasu za jaki uiścimy opłatę. Oznacza, to że jeśli będziemy chcieli zmienić miejsce parkingowe na inne w obrębie strefy – nie ma konieczności wydruku kolejnego biletu - dodają urzędnicy.

Cennik

Opłaty za parkowanie pobierane będą w dni robocze, w godzinach od 9.00 do 17.00. Obowiązywać będą następujące stawki:

  • za pierwsze 30 minut parkowania - 1 zł
  • za pierwszą godzinę parkowania - 2 zł
  • za drugą godzinę parkowania - 2,40 zł
  • za trzecią godzinę parkowania - 2,80 zł
  • za czwartą godzinę i kolejne godziny parkowania - 2 zł

Bilet całodniowy będzie kosztować 15 zł.

Za nieuiszczenie opłaty pobierana będzie opłata dodatkowa w wysokości 50 zł z czternastodniowym terminem regulacji. Dodatkowa opłata ulegnie obniżeniu do 25 zł  w przypadku, gdy zostanie uiszczona w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia. Co ważne, w pierwszych dniach funkcjonowania strefy w przypadku braku opłaty stosowane będą pouczenia połączone z obowiązkiem wniesienia opłaty za postój (tak więc w tym czasie nie będzie nakładana opłata dodatkowa).

Dla kogo abonament?

Miesięczny abonament za parkowanie w strefie będzie kosztować 30 zł. Do skorzystania z tej opcji uprawnieni będą lokatorzy mieszkań oraz najemcy lokali położonych w obrębie strefy płatnego parkowania. Przy czym dla jednego mieszkania lub lokalu użytkowego możliwe będzie wykupienie abonamentu tylko na jeden pojazd.

Nowe abonamenty będzie można zakupić po 28 lutego w punkcie sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w budynku Dworca PKS przy ul. Pocztowej w Raciborzu.

źródło: UM Racibórz, oprac. ż