Sobota, 4 kwietnia 2020

imieniny: Izydora, Wacława, Platona

RSS

PILNE

Wprowadzą zakaz palenia węglem? Jest kilka „ale”

18.02.2020 07:00 | 20 komentarzy | juk

O wprowadzeniu zakazu palenia węglem zaczyna mówić coraz więcej samorządów. Pomysł na wdrożenie takich ograniczeń pojawił się również w Wodzisławiu Śl. Głos w dyskusji zabiera prezydent.

Wprowadzą zakaz palenia węglem? Jest kilka „ale”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Pod koniec stycznia odbyła się konferencja prasowa prezydenta Wodzisławia Śl. Mieczysława Kiecy. Podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się on m.in. do apelu Krzysztofa Dybca, który w imieniu zarządu Izby Gospodarczej postulował do wodzisławskich włodarzy o podjęcie prac nad uchwałą, która miałaby wprowadzić zakaz spalania węgla w mieście.

– Osobiście jestem zwolennikiem wprowadzania stref zakazujących spalania węgla w domostwach. Nie mniej jednak trzeba spojrzeć na realia, a nie chęci - mówił Mieczysław Kieca. Zauważył, że ważnym aspektem w dyskusji jest pytanie, co z dzielnicami miasta, gdzie mieszkańcy nie mają dostępu do sieci gazowniczej i ciepłowniczej. - Na ten moment nie mamy im do zaoferowania żadnej alternatywy. Stąd też nie możemy od nich wymagać zakazu spalania węgla – dodał.

Prezydent Kieca zauważył, że wprowadzenie takich obostrzeń leży w kompetencjach Sejmiku Województwa Śląskiego, a nie prezydenta, czy radnych. Mogą oni jedynie z takim apelem do Sejmiku wystąpić. - Jak wynika z obowiązujących przepisów, ewentualny zakaz musi obowiązywać na terenie całego miasta, a to oznacza, że niemożliwe jest wyznaczenie stref zakazu spalania węgla np. w obrębie Starego Miasta. Uważam, że dobrze byłoby, gdyby ustawodawca zmienił podejście i umożliwiłby wprowadzenie takich restrykcji obszarowo - podkreślił.

(juk)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.