Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Krzysztof Dybiec: cieszę się, że wzbudziłem kontrowersje

14.02.2020 19:00 | 31 komentarzy | juk

WODZISŁAW ŚL. Na przełomie roku do wodzisławskiego magistratu wpłynął apel o podjęcie prac nad uchwałą zakazującą palenie węgla w kotłach na terenie miasta. Jego autorem był Krzysztof Dybiec, prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl. Pytamy go m.in. czy mieszkańców stać na wprowadzenie takich restrykcji oraz kto w walce biznes kontra smog wygrywa.

Krzysztof Dybiec: cieszę się, że wzbudziłem kontrowersje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– W zeszłym roku Kraków wprowadził zakaz spalania węgla w piecach na terenie całego miasta. Do podobnych inicjatyw przymierzają się także inne samorządy np. Racibórz. Proponuje Pan, żeby nasze miasto również podążało tą drogą. Jesteśmy gotowi na takie działania?

– Myślę, że tak. Żeby rozwiązać problem smogu w naszym regionie, trzeba myśleć globalnie. Smog nie zna granic. Przenosi się z miejsca na miejsce razem z ruchami powietrza. To, że Wodzisław Śl., Racibórz czy Rybnik wprowadzi zakaz palenia węglem, nic nie da. Cały Subregion Zachodni musi iść w tym kierunku. Wtedy dopiero będą widoczne efekty.

– Co z tymi osobami, które nie mają dostępu do sieci gazowej, czy ciepłowniczej?

– Trzeba im pomóc. Okazuje się, że oprócz infrastruktury gazowej, typowo rurociągowej jest wiele innych możliwości w różnych cenach. Rozpocząłem szereg rozmów w sprawie alternatywnych źródeł ciepła. To dopiero początek cyklu spotkań, dlatego będę mógł powiedzieć więcej po ich zakończeniu. Jestem pełen nadziei na pozytywny finał sprawy. Mamy też rozbieżne informacje o możliwościach wykorzystania innych źródeł ogrzewania w naszym mieście. Jedni twierdzą, że 95% miasta można wyłączyć z ogrzewania węglem inni, że tylko około 50%. Będę te wartości weryfikować. Trzeba usiąść do wspólnego stołu z odpowiednimi podmiotami. Te rozbieżności jednak nie zwalniają nas z odpowiedzialności prowadzenia rozmów.

– Mieszkańców Wodzisławia Śl. stać na wprowadzenie zakazu palenia węglem?

– Nie chodzi o to, żeby wyjść na barykady i głosić populistyczne hasła, tylko o to, żeby konstruktywnie rozmawiać. Oczywiście musimy pamiętać o tych mniej uposażonych mieszkańcach. Nie możemy ich pozostawić samym sobie, wprowadzić obostrzenia i powiedzieć: radźcie sobie sami. Trzeba im pomóc, wskazać możliwości. Okazuje się, że jeżeli ktoś mniej uposażony przechodzi z kopciucha na gaz, to przy odpowiednich regulacjach prawnych mógłby otrzymać dofinansowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Należy pamiętać też o tym, że wielu ludzi, którzy zmienili system ogrzewania z węgla na gaz, mówią, że już nigdy do węgla nie wrócą. Bo gaz jest wygodniejszy i czystszy. Pokutuje też przeświadczenie, że gaz jest zdecydowanie droższy od węgla, a to nieprawda. Pojawiają się publikacje mieszkańców wskazujące, że koszt ogrzewania gazem jest tylko kilka procent wyższy od węgla. Kolejny argument, że jak nie będziemy palili węglem, to padnie nasze górnictwo, jest równie nietrafiony, bo spalamy w domostwach tyle węgla, ile ogólnie jest go sprowadzanego z Rosji.