Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

Walentynki z Nowinami – recepty seniorów na długi i udany związek

14.02.2020 07:00 | 0 komentarzy | AgaKa

Walentynki - coroczne święto zakochanych, przypadające 14 lutego, podczas którego zakochani obdarowują się drobnymi prezentami, spędzają razem czas na romantycznej kolacji lub idą do kina. To jak spędza się Walentynki nie będzie miało jednak żadnego znaczenia w prawdziwym, małżeńskim życiu. Bo nie o misia, różę czy inny prezent tu chodzi. Czym jest prawdziwa miłość? Jakich zasad się trzymać, by przeżyć ze sobą długie lata, aż do grobowej deski?

Walentynki z Nowinami – recepty seniorów na długi i udany związek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wydaniu „Nowin Wodzisławskich” z 21 stycznia br. przedstawiliśmy statystyki, z których wynika, że mieszkańcy powiatu wodzisławskiego rzadziej się pobierają i niestety częściej rozwodzą. W 2017 roku i 2019 roku liczba rozwodów w Wodzisławiu Śląskim wyniosła tyle samo - było ich aż 153, w Godowie liczba rozwodów wzrosła z 10 do 22, w Lubomi z 5 do 13, w Mszanie z 6 do 12, w Radlinie z 22 do 30, w Rydułtowach z 32 do 37. Zawartych zostało mniej małżeństw. W 2019 roku w Wodzisławiu Śląskim zawarto ich 312, a w 2017 roku 361. W Godowie liczba spadła z 67 do 51, w Gorzycach ze 127 do 116, w Rydułtowach ze 121 do 118.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nasi dziadkowie w szczęśliwym małżeństwie przeżyli po kilkadziesiąt lat, a obecnie pozwy o rozwód składane są po roku, dwóch czy siedmiu latach od zawarcia związku małżeńskiego? Partnerzy znali się za słabo? Młodzi podejmują dziś zbyt pochopne decyzje? Okazuje się, że to nie jedyne powody, przez które pary się rozstają. O przepisy na długoletnie, szczęśliwe pożycie małżeńskie zapytaliśmy małżonków, którzy w Lubomi świętowali 50, 55 i 60 lat pożycia małżeńskiego. Jedni uznają, że odpowiedzi te nie zaskakują, dla innych owe recepty mogą być jednak odkrywcze. Zauważmy, że małżonkowie nie wspominają w nich o zasobności portfela, wyglądzie czy ilości rzeczy, które się ma, a skupiają się na rzeczach bardzo ludzkich, takich jak bliskość, rozmawianie ze sobą, wspólnie spędzany czas czy pójście na kompromis.