Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

07.02.2020 09:38 | 0 komentarzy | mad

Po wykryciu ogniska ptasiej grypy w Rudzie Kozielskiej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał rozporządzenie. Obszarem zagrożonym wystąpienia tej choroby są powiaty: raciborski, rybnicki i gliwicki oraz miasto Rybnik.

Trzy powiaty zagrożone wirusem ptasiej grypy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obawy Powiatowego Lekarza Weterynarii o ognisku ptasiej grypy w Rudzie Kozielskiej potwierdziły badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Wyniki do Raciborza trafiły 29 stycznia w godzinach popołudniowych. Następnego dnia ognisko zlikwidowano. – Ze względu na typ wirusa niestanowiący zagrożenia dla ludzi podjęto decyzję o niewybijaniu prewencyjnym drobiu w obszarze zapowietrzonym z wyjątkiem chorego drobiu w ognisku – podano wówczas w komunikacie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreślał również, że: „wirus ten jest wysoce zjadliwy dla ptaków, jednak nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zgodnie z aktualnymi doniesieniami naukowymi nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi, zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem”.

W ramach dalszych działań wynikających z przepisów wyznaczono obszary: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km od ogniska. Ze względu na zasięg obszarów wykraczający poza powiat raciborski rozporządzenie w tej sprawie wydał wojewoda. W dokumencie czytamy, że obszarem zapowietrzonym jest Ruda Kozielska i Rudy. Z kolei zagrożonym: powiaty gliwicki, raciborski i rybnicki oraz miasto Rybnik. Wojewoda Jarosław Wieczorek określił w dokumencie co można, a czego nie można na wyznaczonych obszarach. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej:

Rozporządzenie wojewody śląskiego (kliknij aktywny link)

Czytaj również

Ludzie:

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski