Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bez walki z ASF dziki znikną z naszych lasów

REGION Populacja dzika w ostatnich latach notuje duży przyrost m.in. z powodu łagodnych zim. – Dziki często korzystają z tego, co rolnicy wysieją na polach. Spore znaczenie we wzroście populacji dzika ma kukurydza, która zapewnia jednocześnie wartościowy pokarm, jak również Dzicze watahy żyją w kukurydziskach i praktycznie nie muszą z nich wychodzić. Przyrost masy ciała tym samym też jest duży. Lochy, które teoretycznie dopiero w trzecim roku życia powinny wydać potomstwo, rozmnażają się już po pierwszym roku. W tych warunkach atmosferycznych ich przychówek dorasta, co wpływa na rozrost populacji – wyjaśnia Janusz Foltys, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Nadleśnictwo to obejmuje m.in. leśnictwa na terenie powiatu wodzisławskiego. Tym, co ogranicza przyrost populacji dzika są drapieżniki, jak wilki. W naszych lasach jest ich jednak niewiele. Drugim elementem regulującym populację są polowania oraz odstrzały redukcyjne. Do tego dochodzą zdarzenia komunikacyjne.

Bez walki z ASF dziki znikną z naszych lasów

Dzicze watahy żyją w kukurydziskach i praktycznie nie muszą z nich wychodzić. Przyrost masy ciała tym samym też jest duży. Lochy, które teoretycznie dopiero w trzecim roku życia powinny wydać potomstwo, rozmnażają się już po pierwszym roku. W tych warunkach atmosferycznych ich przychówek dorasta, co wpływa na rozrost populacji – wyjaśnia Janusz Foltys, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Nadleśnictwo to obejmuje m.in. leśnictwa na terenie powiatu wodzisławskiego. Tym, co ogranicza przyrost populacji dzika są drapieżniki, jak wilki. W naszych lasach jest ich jednak niewiele. Drugim elementem regulującym populację są polowania oraz odstrzały redukcyjne. Do tego dochodzą zdarzenia komunikacyjne.

Podstawowym sposobem ograniczenia wystąpienia wirusa ASF jest rozrzedzenie populacji dzika. – Nasza wieloletnia statystyka połączona z inwentaryzacją zwierzyny wskazują jednoznacznie, że populacja zwierzyny łownej (nie tylko dzika) w ostatnich kilkudziesięciu latach stale rośnie. Ostatnio na jubileuszu koła łowieckiego „Pod Bukiem” przedstawiono jego historię. Pierwszego jelenia pozyskano w rejonie Rybnika w latach 60. ubiegłego wieku. Teraz na terenie obwodu łowieckiego zarządzanego przez to koło występuje ok. 200 jeleni. To pokazuje realny przyrost zwierzyny. Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Rybnik populacja dzika jest pod stałą kontrolą. Od kilku lat, kiedy podejmowane są działania związane z redukcją dzika zaczęła się ona zmniejszać, nadal są jednak koła, które płacą po kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowań za straty wyrządzone przez dziki – mówi Janusz Foltys.

Na terenie Nadleśnictwa Rybnik działa 14 kół łowieckich. Nadleśniczy jest instancją odwoławczą, kiedy rolnik uzna, że oszacowane przez łowczych straty są za niskie. Ustawa Ministerstwa rolnictwa tzw. lex Ardanowski, dotycząca odstrzału dzika ma dwa cele: pierwszy to ograniczenie wirusa afrykańskiego pomoru świń, drugi to ograniczenie szkód wyrządzanych przez dziki na polach. Zdaniem rybnickiego nadleśniczego brak ograniczenia populacji dzika może mieć skutek zupełnie odwrotny. - Przykłady z innych państw pokazują, że przez wirusa ASF możemy pozbyć się zupełnie populacji dzika, a to byłoby katastrofalne. Dzik jest tzw. sanitariuszem lasów. Wyjada pędraki i szkodniki, które doprowadzają do chorób i wymierania drzewostanów – podkreśla nadleśniczy. Leśnicy obawiają się również pojawienia się wirusa na naszym terenie np. poprzez wyrzucenie w lesie nieprzetworzonego mięsa, a do tego wystarczy kanapka z wędliną. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinniśmy dokarmiać zwierzyny na własną rękę.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
han42 11.02.2020 13:18

Stek bzdur. Na początek jedno pytanie: Jakim sposobem ASF z wschodnich województw przeniósł się do lubuskiego nie wywołując zakażeń przy pokonaniu trasy ponad 300 kilometrów? Dzik od infekcji ASF po tygodniu już nie jest zdolny do jakiejkolwiek migracji, po dwóch tygodniach pada. Dziki nie utrzymują komunikacji z watahami oddalonymi o 3 kilometry? Może pan Fołtys wytłumaczy?