Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Ciężarówki jeżdżące przez Buków pod lupą Policji i Inspekcji Transportu Drogowego

10.02.2020 07:00 | 4 komentarze | art

Kilkanaście dni temu informowaliśmy o fatalnym stanie nawierzchni DW 936 w Bukowie, zanieczyszczanej przez ciężarówki wyjeżdżające z zakładu odzysku węgla Gwarex. Droga notorycznie jest pokryta śliską mazią. Służby nasiliły w tym miejscu kontrole.

Ciężarówki jeżdżące przez Buków pod lupą Policji i Inspekcji Transportu Drogowego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

BUKÓW Pytania dotyczące braku należytego stanu nawierzchni, która dla podróżujących, ale też i pieszych była zwyczajnie niebezpieczna, skierowaliśmy nie tylko do zarządcy drogi – Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach – oraz do Policji, ale także do Inspektoratu Transportu Drogowego. Po kilku dniach ZDW odpowiedziało, że w sprawie zabrudzania drogi może monitować tylko do Policji, co też robiło, ale wg ZDW monity te nie przynosiły należytego odzewu w Policji. – Od stycznia 2016 r. pięciokrotnie (piąte pismo wyszło 15 stycznia) prosiliśmy Komendę Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim o interwencję, czyli ukaranie mandatami i zmuszenie kierowców i firmę zanieczyszczającą DW 936, by zaprzestali tego procederu. W szczególności powoływaliśmy się na ustawę o Policji z 6 kwietnia 1990 r. (art. 1 p. 2 ust 2, Dz. U. 1990 r. nr 30, poz. 179). A także na przepisy Kodeksu Cywilnego (art. 415, Dz. U. 2011 r. nr 230, poz. 1370). Niestety monity nasze i doniesienia nie spotkały się z adekwatną odpowiedzią. Dziwi nas to, bo w innych przypadkach, kiedy samochody ciężarowe zanieczyszczają drogę wojewódzką, policja reaguje – twierdził Ryszard Pacer, rzecznik prasowy ZDW w Katowicach.

Policja te zarzuty odpiera. – Dziwi mnie bardzo odpowiedź Pana rzecznika ZDW bowiem, policjanci doskonale znają temat i reagują na zgłoszenia. Nie rozumiem słów, że doniesienia nie spotkały się z adekwatną odpowiedzią, bo pisma docierają i na te, na które żądana jest odpowiedź to jej udzielamy. Poza tym miejsca te są pod stałym nadzorem policjantów, na dowód czego są policyjne notatki. Kontrolowane są pojazdy ciężarowe a ci kierowcy, którzy dopuszczają się wykroczeń, są przez nas represjonowani – odpowiedziała nadkom. Marta Pydych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. Wskazała nadto, że nie tylko Buków ma problem z zabrudzonymi drogami, bo do takich sytuacji dochodzi również w innych miejscach m.in. w Pszowie, Wodzisławiu. – Wszędzie tam staramy się reagować, natomiast jest tych miejsc sporo i policjanci z ruchu drogowego nie mogą zajmować się jedynie takimi sprawami – mówiła Pydych.