Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Komendant Łukasz Krebs: Jest bezpieczniej

08.02.2020 13:00 | 0 komentarzy | mad

11213 interwencji, 9758 nałożonych mandatów karnych, 678 skierowanych wniosków do sądu o ukaranie sprawców wykroczeń, 6567 pouczonych osób oraz 17003 wylegitymowane osoby. To bilans działań raciborskich policjantów za 2019 rok. Dane przedstawiono w czwartek 30 stycznia podczas dorocznej narady mundurowych.

Komendant Łukasz Krebs: Jest bezpieczniej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wysoka wykrywalność

Komendant insp. Łukasz Krebs pochwalił policjantów za świetne wyniki w pracy. Wykrywalność przestępstw w powiecie raciborskim za 2019 rok wyniosła 80,1% (średnia wojewódzka to 77,7%). Natomiast wykrywalność przestępstw określanych jako najbardziej uciążliwe społecznie (kradzież z włamaniem, kradzież mienia, kradzież pojazdu, uszkodzenie mienia, rozbój, bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu) wyniosła 52,4% (średnia wojewódzka 48,3%). – Jest bezpieczniej. Ponad połowa mieszkańców może cieszyć się, że przestępstwa zostały wykryte, a sprawca ukarany – oceniał komendant raciborskiej policji.

Alkohol, wypadki i narkotyki

W 2019 roku policjanci odnotowali 57 wypadków (w 2018 roku było o pięć mniej), w trakcie, których 65 osób zostało rannych, a 7 zabitych. 39 z tych zdarzeń spowodowali nietrzeźwi. Mundurowi ujawnili również 5250 przekroczeń dozwolonej prędkości, a w 131 przypadkach zatrzymali prawo jazdy, bo kierujący przekroczyli dozwoloną prędkość o 50 km/h.

Jeżeli chodzi o ogólną liczbę przebadanych osób na zawartość alkoholu w organizmie to w ubiegłym roku wyniosła ona 22406 (w 2018 odnotowano 19510), w tym 131 osób zostało przebadanych czy nie są po zażyciu narkotyków. Łącznie zatrzymano 400 nietrzeźwych kierujących, w tym 194 rowerzystów. Około 160 cyklistów zatrzymali kuźniańscy policjanci, którzy mają do dyspozycji bezustnikowy alkomat alcoblow. Dzięki urządzeniu w zaledwie kilkanaście sekund, w bezdotykowy sposób można sprawdzić stan trzeźwości. Urządzenie zostało zakupione ze środków Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Magistrat wyasygnował z budżetu 1 tys. zł.

W czasie narady rocznej insp. Łukasz Krebs pochwalił się również osiągnięciem w dziedzinie wykrywalności przestępstw narkotykowych. W trakcie 2019 roku udało się zabezpieczyć 14,49 kg narkotyków i 38,5 sztuk tabletek ecstasy o łącznej wartości ponad 580 tys. złotych.

Rekordziści z Kuźni i trzy radiowozy

Insp. Łukasz Krebs chwalił działalność policjantów z kuźniańskiego komisariatu. Jeżeli chodzi o przestępczość ogólną, wykrywalność wyniosła tam 94,2 procenta. To pierwsze miejsce na terenie garnizonu śląskiego.

Mundurowi wzbogacili się również o trzy radiowozy. Jeden z nich, hybrydowy samochód toyota corolla, przekazano do komisariatu w Krzyżanowicach. Dwa radiowozy vw transporter (oznakowany i nieoznakowany) trafiły natomiast do pionu prewencji raciborskiej komendy.

Dziękujemy i liczymy na więcej

Obecny na dorocznej odprawie starosta Grzegorz Swoboda dziękował policjantom, a w szczególności komendantowi Krebsowi. – Ta współpraca jest na bardzo wysokim, wzorowym poziomie – podkreślał włodarz powiatu. – Dajecie poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu i proszę o dalsze wsparcie. To są działania, które nie kończą się, bo państwa praca jest codzienna – zwracał się w stronę mundurowych. Starosta zapewniał również, że samorząd powiatowy jest chętny przekazać wsparcie finansowe na zakup nowych radiowozów.

Głos zabrał również Mariusz Klekotka, prokuratur rejonowy w Raciborzu. – O policjantach Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu oraz komisariatów w Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowicach mogę się wypowiadać wyłącznie w samych superlatywach. Jestem wyrazicielem nie tylko siebie, ale wszystkich prokuratorów zatrudnionych przy prokuraturze w Raciborzu. Widzimy na co dzień, w bieżącej pracy rzetelność, zaangażowanie, wysoki poziom merytoryczny, chęć współpracy ze wszystkimi prokuratorami – podkreślał M. Klekotka. – Życzyłbym sobie, aby wszyscy prokuratorzy prokurator rejonowych w kraju mieli takich partnerów i współpracowali, kooperowali w taki sposób z policjantami, jak prokuratura w Raciborzu – zaznaczał prokuratur rejonowy.

Wyjątkowy rok

Nadinsp. dr Krzysztof Justyński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach powiedział z kolei, że rok 2019 był bardzo dobry dla Polskiej Policji. – Kończąc ubiegły rok, sumując to co udało nam się osiągnąć jako formacji w tym kraju, mieliśmy zaszczyt i przyjemność zostać wskazani jako instytucja, która cieszy się największym zaufaniem społecznym. 75 procent poparcia wśród osób, które były ankietowane przez firmy zewnętrzne, wskazały, że policja jest tą strukturą, która cieszy się największym zaufaniem społecznym – mówił gość z Katowic, chwaląc przy tym pracę raciborskich policjantów.

Dawid Machecki

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski