Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak łatwo zaoszczędzić na paleniu 3197 zł rocznie

Palenie staje się coraz droższym hobby. Akcyzy w 2020 roku dodatkowo podniosły już wysokie ceny papierosów o około 5-6%. Pojawia się coraz więcej powodów na rzucenie palenia. Ale jeżeli nadal nie możesz rzucić lub chcesz zostawić niewielką niezdrową nagrodę dla siebie na końcu dnia, istnieją sposoby na to, by nie wydać całej wypłaty na palenie. Sklep Tytoniowy „E-Tytoń Papierosowy” opowiada nam o 5 prostych sposobach oszczędzania nawet ponad 3000 złotych rocznie na paleniu.

Jak łatwo zaoszczędzić na paleniu 3197 zł rocznie

Ile Polacy wydają na palenie?

Według danych statystycznych CBOS Polacy rocznie wydają około 25 mld złotych na papierosy i palenie, a pali ponad 8 milionów Polaków (około 26%, z których 21% palą regularnie i 5% to okazjonalni palacze). To nie obejmuje szarej strefy, której udział szacuje się w przedziale 10-15%.

Biorąc pod uwagę przeciętną cenę 14 zł za paczkę papierosów, przeciętny palący Polak wydaje na palenie około 3750 złotych rocznie, i pali około 268 paczek papierosów.

Dalej opowiemy o sposobach, dzięki którym wydasz na palenie znacznie mniej.

5 sposobów oszczędzania pieniędzy na paleniu

Poniżej opowiem o najlepszych sposobach na oszczędzanie pieniędzy na paleniu papierosów oraz ile będziesz w stanie zaoszczędzić w każdym przypadku.

Hurtownie papierosów

W przypadku wielu towarów, które często się zużywają, warto kupić je hurtowo, żeby zaoszczędzić pieniądze. W przypadku papierosów, wartości hurtowe to co najmniej blok papierosów (10 paczek).

Istnieją hurtownie sprzedające papierosy dla niewielkich sklepów. Niestety, przy zamówieniu 10-20 paczek można jedynie spodziewać się oszczędności rzędu 5%, co przekłada się na 187 złotych rocznie

Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że mając naraz tyle papierosów, będziesz palił więcej...

Zakup papierosów za granicą (Białoruś, Ukraina)

Koszt produkcji papierosów jest bardzo niski — najważniejsze składniki to papier i tytoń, które można tanio kupić, a jeszcze taniej uprawiać i produkować. 

Większą część ceny paczki papierosów stanowi akcyza, która trafia do skarbca państwa. 

Dlatego w krajach ze znacznie mniejszą akcyzą można kupić je znacznie taniej. Na Białorusi i Ukrainie, paczkę papierosów Winston, Monte Carlo, a nawet Marlboro można nabyć za 4-6 złotych.

Jeżeli planujesz odwiedzenie jednego z tych krajów, musisz mieć na uwadze, że maksymalnie możesz przywieźć 10 paczek papierosów (200 papierosów) transportem morskim lub lotniczym, natomiast w przypadku transportu ziemnego są to tylko 2 paczki. 

Pomijając cenę wycieczki, na paleniu zaoszczędzisz tylko około 20 złotych przy podróży samochodem lub autobusem, albo 100 złotych jeżeli lecisz do Polski.

E-Papierosy

E-papierosy to nowoczesny i nie do końca zbadany sposób na tańsze palenie. 

Oczywiście, palić parę wodną jest taniej, niż papieros. Jednak pomijając kontrowersyjną kwestię o mniejszej szkodliwości, z e-paleniem są związane też dodatkowe jednorazowe koszty oraz wydatki, których może wystarczyć na odpowiednik 5-10 paczek papierosów.

Zakup najprostszego zestawu baterii, ładowarki i clearomierza kosztuje około 70 złotych, droższy będzie ci kosztował 200-300 zł i więcej. Dodatkowo, do palenia potrzebujesz liquidów (płynów), które kosztują od 10 do 20 zł. Odpowiednik 1 paczki papierosów to około 1 ml płynu. 

Dodatkowo e-palacze kupują aromaty, części zamienne i inne dodatki do e-papierosów.

Łączny wydatek na rok e-palenia odpowiedniego liczbie paczek papierosów przeciętnego Polaka to około 1100 złotych

Tutaj jednak jest kwestia tego, że “vape-ować” jest znacznie prościej i można nawet podczas pracy lub innych czynności, przez co były palacz konsumuje znacznie więcej płynu do e-papierosa, niż odpowiednia liczba papierosów, jakie wcześniej palił

Zakup tytoniu i skręcanie własnych papierosów

Możliwy jest też hurtowy zakup pociętego tytoniu do własnego skręcania papierosów. Tytoń dobrej jakości kosztuje od 75 zł za kilogram. Z kilograma tytoniu można skręcić około 1200 papierosów, co odpowiada 60 paczkom

Do skręcania oprócz samego tytoniu, potrzebujesz filtry oraz bibułki. Większość palaczy skręca papierosy ręcznie, jednak dla wygody można sobie kupić też maszynkę do skręcania papierosów (zwijarkę).

Filtry do papierosów kosztują około 1,5 zł za opakowanie zawierające 100 filtrów. Za bibułki wydasz około 1 zł za 50 sztuk. Najtańsze zwijarki do papierosów kosztują mniej niż 10 złotych, podczas gdy za bardziej profesjonalne opcje zapłacisz około 30 zł.

Koszt 1000 papierosów (50 paczek): 62,5 zł (tytoń) + 15 zł (filtry) + 20 zł (bibułki) = 97,5 złotych!

W przypadku przeciętnych 268 paczek na osobę rocznie koszt to 522,60 zł + 30 zł jednorazowo za zwijarkę = 552,60 zł rocznie.

Paląc papierosy skręcane zaoszczędzisz 3197 złotych rocznie! (3750 - 553)

Podsumowanie

Za pomocą różnych sposobów można różnie zarobić. Wybierz odpowiedni dla Ciebie i oszczędzaj nawet ponad 3000 złotych rocznie.

Autor: Roman Nowak ze Sklepu Tytoniowego TytonPapierosowy.pl

Materiał zewnętrzny