środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

W Rudzie Kozielskiej wykryto ognisko ptasiej grypy

30.01.2020 23:44 | 0 komentarzy | mad

W środę 29 stycznia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu otrzymał wynik badania laboratoryjnego potwierdzające wystąpienie grypy ptaków w przydomowym stadzie drobiu w sołectwie Ruda Kozielska w Kuźni Raciborskiej. – Badanie przeprowadzone zostało w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach – w wyniku którego w badanym materiale wykryto materiał genetyczny wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 – czytamy w komunikacie.

W Rudzie Kozielskiej wykryto ognisko ptasiej grypy
Zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Powiatowy Lekarz Weterynarii podkreśla, że wirus ten jest wysoce zjadliwy dla ptaków, jednak nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zgodnie z aktualnymi doniesieniami naukowymi nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do człowieka. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

W komunikacie czytamy, że ognisko grypy ptaków zostało zlikwidowane w czwartek 30 stycznia. – Ze względu na typ wirusa niestanowiący zagrożenia dla ludzi, podjęto decyzję o niewybijaniu prewencyjnym drobiu w obszarze zapowietrzonym z wyjątkiem chorego drobiu w ognisku – podano na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Jak czytamy dalej, w ramach dalszych działań wynikających z przepisów prawa zostaną wyznaczone obszary: zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska oraz zagrożony w promieniu 10 km od ogniska. – Ze względu na zasięg obszarów wykraczający poza powiat raciborski rozporządzenie w tej sprawie zostanie wydane przez Wojewodę Śląskiego – brzmi dalszy fragment komunikatu.

Przygotowano robocze mapy obrazujące wstępnie wyznaczone obszary: zagrożony i zapowietrzony na ternie powiatu raciborskiego.

– Na obszarach tych służby weterynaryjne będą w najbliższym czasie prowadzić spis oraz nadzór stad drobiu w chowie przydomowym. Apelujemy o udzielenie wszelkiej pomocy i wsparcia służbom weterynaryjnym pracującym na naszym terenie, tak aby zaplanowane czynności przebiegały, jak najsprawniej. Równocześnie prosimy o zgłaszanie do Powiatowego Inspektoratu w Raciborzu lub właściwego urzędu gminy przypadków zwiększonych upadków drobiu w stadach – brzmi informacja zamieszczona na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.