Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

Kontrole posesji w Jastrzębiu-Zdroju. Straż miejska sprawdza kotłownie

29.01.2020 13:00 | 13 komentarzy | ska

W Jastrzębiu-Zdroju jednym ze sposobów na walkę z zanieczyszczeniem powietrza są regularne kontrole posesji pod kątem spalania odpadów. Straż miejska w tym sezonie grzewczym sprawdziła już prawie 3 razy więcej kotłowni niż rok temu! 

Kontrole posesji w Jastrzębiu-Zdroju. Straż miejska sprawdza kotłownie
UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kontrole posesji w Jastrzębiu-Zdroju. Straż miejska sprawdza kotłownie

W przypadku podejrzenia, że spalane są odpady niedozwolone, mundurowi pobierają próbki popiołu celem przeprowadzenia ekspertyzy laboratoryjnej. Gdy strażnik jednoznacznie stwierdzi fakt spalania niedozwolonych odpadów lub gdy wskaże na to wynik badania, na osoby niestosujące się do obowiązujących przepisów nałożony zostaje mandat karny lub sprawa zostaje skierowana do Sądu Rejonowego.

W miniony weekend ekopatrol odnotował kilka zgłoszeń, dotyczących niepokojącego dymu z kominów. Przeprowadzone kontrole nie wykazały jednak nieprawidłowości. 

W tym sezonie grzewczym od 1 września 2019 do 27 stycznia strażnicy miejscy z Jastrzębia-Zdroju przeprowadzili 376 kontroli posesji pod kątem spalania odpadów. W tym czasie nałożono 2 mandaty karne i zastosowano jedno pouczenie. To spory wzrost kontroli w porównaniu z analogicznym okresem z ubiegłego sezonu. Wtedy takich kontroli przeprowadzono 133. Najczęściej zdarza się, że zgłoszenie o ewentualnym spalaniu odpadów nie zostaje potwierdzone, bo mieszkańcy palą węglem lub drewnem. Powstające duże zadymienie ma jednak związek z nieodpowiednim spalaniem, np. ze zbyt małym dostępem powietrza do paleniska lub zbyt niską temperaturą spalania.