Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Podejrzewasz u siebie objawy koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić

28.01.2020 22:39 | 1 komentarz | mad

Ministerstwo Zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia wydało zalecenia, jakie trzeba zastosować w przypadku podejrzenia zarażenia.

Podejrzewasz u siebie objawy koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz objawy: temperatura ciała powyżej 38℃ oraz kaszel i duszność, powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego twojego miejsca zamieszkania.

- Pamiętaj, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach – podkreśla rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem.

– Jednocześnie podkreślamy, że dotychczas w Polsce nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem – przekazuje Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia przypomina, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych, takich jak: temperatura ciała powyżej 38℃, ogólne złe samopoczucie, bóle mięśni i stawów, kaszel, katar i duszność, należy wybrać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych