Piątek, 18 września 2020

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

Opozycja chce przejrzystych wydatków na kulturę

31.01.2020 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

W planie finansowym raciborskiego samorządu na 2020 rok znalazły się jedynie zapisy o miejskim dofinansowaniu do memoriału strażackiego i dożynek. Radni opozycji pytali co z innymi imprezami.

Opozycja chce przejrzystych wydatków na kulturę
Radni Paweł Rycka i Michał Kuliga
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tematem zainteresowali się Paweł Rycka i Michał Kuliga. Chodziło im o wysokość miejskich dotacji dla Intro, FRU czy imprezy Drengów. Od urzędników usłyszeli, że te wydatki przewidziano w puli na promocję miasta, która wyniesie 400 tys. zł. – W miarę potrzeb z tych środków będziemy korzystać – wyjaśnił prezydent Dariusz Polowy. Opozycja postuluje żeby wyszczególnić w budżecie ile kosztują poszczególne festiwale kosztują. – Impreza pana Borowika jest wpisana (70 tys. zł) i to jest jasne. Przedtem nie mieliśmy w mieście tylu festiwali, ale teraz żeby było wszystko przejrzyste i transparentne to je tak samo wpiszmy. Bo te pieniądze bez konkursów są rozdawane – zauważył P. Rycka.

Zaszłość z Memoriałem

Sytuację próbowała tłumaczyć przewodnicząca komisji oświatowej Zuzanna Tomaszewska, przypominając, że zabiegała, będą sama w opozycji w radzie o przejrzystość zapisów budżetowych. Teraz sytuację, że „jedne imprezy są w budżecie, a innym tam nie ma” wyjaśnia, że „wpis o memoriale to zaszłość”. – Bo memoriał jest od lat wpisany do budżetu – mówiła radnym Z. Tomaszewska. Rycka z Kuligą podkreślili, że sami są zwolennikami Intro Festiwalu, ale chcą wiedzieć jak pieniądze podatników są rozdzielane na tę i inne imprezy.

Stosownie do potrzeb

Prezydent Polowy przyznał, że można tak wpisać dofinansowania do tych wydarzeń, ale nie zawsze zaplanowane kwoty wystarczają, tymczasem w gestii prezydenta miasta jest przesuwanie pieniędzy w ramach działu budżetowego. By dołożyć organizatorom nie trzeba czekać na sesję rady. – Wydamy te pieniądze stosownie do potrzeb – zapewniła głowa miasta.

Opozycjoniści nie ustępowali, bo chcą wiedzieć, podobnie jak mieszkańcy, na jakie wsparcie może liczyć organizator. – Nie wiem, nie mam jeszcze wniosków od organizatorów – rozłożył ręce Polowy.

(ma.w)


W 2019 roku urząd miasta dofinansował te projekty kulturalne:

• Intro Festiwal – 150 tys. zł

• Festiwal Raciborskiej Ulicy FRU – 95 tys. zł

• 16. Festiwal Podróżniczy Wiatraki – 50 tys. zł na

• 10. Raciborski Festiwal Średniowieczny – 50 tys. zł

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty