Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co kryje się w powietrzu, którym oddychasz?

Noworodek wykonuje ich ok. 40 na minutę, a osoba dorosła – 13-16. Mowa o oddechu. Każdy dostarcza Twojemu organizmu życiodajnego tlenu. Ale to nie wszystko, co trafia do płuc. W powietrzu – poza tlenem i azotem, które są jego podstawowymi składnikami – znajdują się liczne substancje i drobnoustroje, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego i Twoich bliskich. Sposobem na zadbanie o dobrą jakość powietrza w domu czy biurze jest kupno oczyszczacza powietrza.

Co kryje się w powietrzu, którym oddychasz?

Zanieczyszczenia powietrza czyhają nie tylko na zewnątrz

Większość osób zanieczyszczenia powietrza kojarzy przede wszystkim z problemem smogu. I rzeczywiście, jego skala w Polsce jest zastraszająco wysoka i trzeba podjąć działania, które pozwolą go rozwiązać. Ale ograniczenie ruchu pojazdów w centrach dużych miast czy zmiana kotłów grzewczych na te klasy 5. – choć ma wpływ na poprawę jakości powietrza w Twoim domu – nie wyeliminuje wszystkich zagrożeń.

Możesz się zastanawiać: „ale jak to w domu?”. Jednak kiedy przez chwilę rozważysz tę kwestię, zrozumiesz, skąd biorą się zagrożenia. Pamiętaj, że:

  • w budynkach spędzasz ok. 90% swojego czasu[1] – to tu jesteś więc w największym stopniu narażony na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu,
  • cyrkulacja powietrza w budynkach jest bardziej „zamknięta”, nawet przy bardzo dobrym systemie wentylacji, a to często przekłada się na wyższe stężenie szkodliwych substancji,
  • poza pyłem zawieszonym, istnieje szereg innych elementów, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Jakich? O tym poniżej.

Co znajduje się w powietrzu, którym oddychasz w domu?

Kiedy już uświadomisz sobie przyczyny, dla których powietrze w domu może stanowić spore ryzyko dla zdrowia, czas dookreślić, co może szkodzić. Najistotniejsze zagrożenia to:

  • PM 1 – czyli bardzo drobny pył, który może nawet spenetrować ściany organów układu oddechowego,
  • kurz i roztocza – wszechobecne i wysoce uczulające,
  • grzyby i pleśnie – powstają zwłaszcza w budynkach, w których występuje problem ze zbyt wysoką wilgotnością,
  • bakterie,
  • sierść zwierząt,
  • szkodliwe związki chemiczne wydzielane przez przestarzałe materiały budowlane – to np. formaldehyd w materiałach drewnopodobnych czy toluen z farb rozpuszczalnikowych,
  • PM 2,5 czy PM 10, czyli pyły zawieszone które mogą docierać do budynku z zewnątrz – np. przez okna i przez wentylację,
  • przykre zapachy, które skutecznie pogarszają samopoczucie domowników – np. wydzielane przez zwierzęta domowe, a także podczas gotowania czy po użyciu toalety.

Ale rozwiązanie, które pozwala się ich na bieżąco pozbywać jest proste: to oczyszczacze powietrza.

Oczyszczacz powietrza to dobry sposób na utrzymanie zdrowego mikroklimatu w domu.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza są wyposażone w wielowarstwowy system filtrów – zazwyczaj „mieszankę” wysokiej klasy filtrów HEPA i tych z aktywnym węglem. Dodatkowe funkcje oczyszczaczy z wyższej półki obejmują również jonizację powietrza (w celu jego „sterylizacji”), jak również utrzymywanie właściwego poziomu wilgotności.

Warto pamiętać, że nowoczesne oczyszczacze powietrza:

  • są dostępne w bardzo szerokim przedziale cenowym – podstawowe modele można kupić już za kilkaset złotych, np. w Leroy Merlin, ale za te najbardziej wydajne i zaawansowane trzeba zapłacić więcej,
  • pracują cicho i energooszczędnie – nie podnoszą więc znacznie kosztów eksploatacji mieszkania (w zależności od intensywności użytkowania oraz metrażu obsługiwanej powierzchni może to być mniej niż 10 zł miesięcznie za prąd oraz ok. 100-200 zł za materiały eksploatacyjne) i nie zaburzają spokoju domowników, również w trakcie snu (w trybie snu najlepsze modele generują hałas nawet na poziomie poniżej 20 dB),
  • są wysoce polecane zwłaszcza w domach zamieszkiwanych przez małe dzieci, seniorów czy alergików – to osoby najbardziej narażone na skutki działania zanieczyszczonego powietrza. Oczyszczone i nawilżone, nie będzie zawierało wirusów, bakterii czy grzybów, które mogą powodować powstanie infekcji, a także alergenów (np. roztoczy i kurzu);
  • łączą efektywność działania z estetycznym wyglądem – mają nowoczesny design, który może dobrze współgrać z aranżacją otoczenia.

Co zyskasz dzięki takiemu urządzeniu?

Oczyszczacz powietrza:

  • pozytywnie wpłynie na mikroklimat we wnętrzu – świeże, czyste i dobrze nawilżone powietrze poprawi samopoczucie domowników i korzystnie wpłynie na ich zdrowie,
  • pozwoli Ci zapomnieć o uporczywych zapachach,
  • wyeliminuje problem zbyt suchego powietrza – pamiętaj, że gdy jego wilgotność we wnętrzu spada poniżej 40%, śluzówka w nosie również wysycha, co sprawia, że do organizmu łatwiej przenikają wirusy i bakterie wywołujące infekcje dróg oddechowych,
  • poprawi jakość snu – im lepszy mikroklimat, tym łatwiej jest Ci zasnąć bez obawy o budzenie się w środku nocy.

Dlatego na zakup takiego urządzenia decyduje się coraz więcej osób, dla których troska o zdrowie bliskich i dobre samopoczucie to priorytet.

[1] www.europeanlung.org/assets/files/pl/publications/indoor-air-pollution-pl.pdf, www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/inside-story-guide-indoor-air-quality

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].